Rdzeniem Objawienia jest życie Jezusa, Syna Bożego Jego wcielenie, życie ukryte i publiczne, męka, śmierć, zmartwychwstanie i wstąpienie do nieba. W samo centrum tych wydarzeń wpisana jest osoba Maryi, Matki Chrystusa.
Maryja jest zjednoczona z Nim węzłem ścisłym i nierozerwalnym. To za Jej zgodą dokonało się misterium wcielenia. Ona nosiła Zbawiciela w swoim łonie i narodziła Go w Betlejem. Ona była pierwszym tronem, z którego Jezus przyjmował hołd pasterzy i adorację Mędrców ze Wschodu (zob. Łk 2, 16-20; Mt 2, 11 ). Ona ofiarowała Go w świątyni, a potem uczyła pobożności i mądrości (zob. Łk 2, 22. 52). Z trzydziestu trzech lat swego życia Jezus trzydzieści spędził z Matką, a zaledwie trzy jako Nauczyciel ludzi.
Potem, w czasie działalności publicznej, Maryja pojawia się po to, aby sprawić, by Jej Syn uczynił pierwszy cud i wkroczył nieodwołalnie w swoją godzinę (zob. J 2, 1-11 ).
Wiemy, że Matka towarzyszy Jezusowi w drodze z Kany Galilejskiej do Kafarnaum (zob. J 2, 12). W Ewangelii czytamy o odwiedzinach, jakie nauczającemu Jezusowi składają Maryja i Jego krewni. Wtedy z ust Zbawiciela pada najwspanialsze wyróżnienie Matki (bo tak należy rozmieć Jego surowe, świadczące o wielkim zaufaniu słowa): ,,Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je” (Łk 8, 21). Jak wierna słowu Bożemu musiała być Maryja i jak doskonale musiała je wypełniać, skoro zasłużyła na bycie Matką Jezusa nie tylko duchowo co jest powołaniem każdego ucznia ale i fizycznie! Bycie matką Boga według ciała a znaczy to poczęcie w swoim ciele i urodzenie Boga, który przyjął ciało z człowieka to wydarzenie po ludzku niemożliwe, dokonane raz jeden przez Boga, dla którego ,,nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37). Godność tego wyróżnienia nie ma sobie równych!
Wreszcie spotykamy Maryję zjednoczoną z Chrystusem umierającym za zbawienie świata. Ona wytrwała wiernie przy swoim Synu aż po krzyż. Tam też stała się duchową Matką wszystkich odkupionych (zob. J 19, 25-27).
Wkrótce wypełniają się kolejne tajemnice Chrystusa: zmartwychwstanie, wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego. Potem następuje wniebowzięcie Maryi i Jej ukoronowanie w niebie. W ten sposób Matka nie przestaje trwać przy swoim Synu, a tym samym nie przestaje być obecna w centrum Objawienia.
Odtąd Jej wierność wobec Chrystusa jest wiernością wobec Kościoła. Do końca czasów Maryja pozostanie wierna swojej misji Służebnicy Pańskiej, w której stała się Służebnicą Kościoła. Pozostaje wierna macierzyńskiej posłudze wobec każdego z nas.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Maryja Niepokalana Matka Boga i Matka nasza Księga 1
ks. Dolindo Ruotolo
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 1964 r., 82-letni ks. Dolindo Ruotolo zaczął pisać dzieło swego życia, trzytomowy traktat pt. Maryja Niepokalana. Matka Boga i Matka nasza. Praca nad tysiącem stron tekstu zajęła ks. Dolindo prawie pięć lat. Zanim jednak zaczął pisanie, kapłan zapytał Maryję: „Chcesz, żebym napisał duszom o Tobie?”. „Napisz z miłości do Mnie” – odpowiedziała Matka Boża.