1 MARCA
Poniedziałek
Dn 9, 4b-10; Ps 79; Łk 6, 36-38
„Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”.
W dniu, w którym przestaniemy płonąć miłością, nasi bliźni umrą z zimna. A oni czekają na ciebie, na twoje słowo, na gest, na twój czas. Dlaczego ty pierwszy masz dawać? Ponieważ Jezus taki był. Chcąc Go naśladować, bądź miłosierny. Nie sądź, a dawaj. Bądź jak On.
2 MARCA
Wtorek
Iz 1, 10. 16-20; Ps 50; Mt 23, 1-12
„Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.
Jeśli mamy poprawnie postrzegać rzeczywistość, to musimy patrzeć na nią od strony Boga. Nie od swojej strony, nawet nie szukając własnej racji, także nie doszukując się racji „dzisiejszych faryzeuszów”, ale zawsze od Jego strony. Najprościej można to wyrazić, zadając pytanie: Co zrobiłby Jezus na moim miejscu, co by powiedział? Jak by się zachował.? Jeśli postępujemy, kierując się tymi pytaniami, stajemy się prawdziwie Jego naśladowcami.
3 MARCA
Środa
Jr 18, 18-20; Ps 31; Mt 20, 17-28
Lecz Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: „Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was”.
Jeśli nie będziemy dawali ludziom Jezusa, to zawsze otrzymają za mało. Zaszczyty, pieniądze, władza – dwa etaty nie wystarczą, żeby je zdobyć. Urodziliśmy się bez niczego, umierając, nie zabierzemy ze sobą niczego, a mimo to przez całe życie walczymy z wszystkimi o wszystko. Jezus pokazuje inną drogę. Czy tak zapragnę nieba, by wybrać inną miłość – tę, która nie jest z tego świata.?
4 MARCA
Czwartek
Święto św. Kazimierza Królewicza
Syr 51, 13-20 lub Flp 3, 8-14; Ps 16; J 15, 9-17
„To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem”.
Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Tak jak był nią wspominany dziś św. Kazimierz, tak jak był nią Jezus. On ma dziś tylko twoje ręce, by czynić dobro w świecie. Tylko twoje nogi, by odwiedzać grzeszników. Twoje usta, by mówić prawdę. Zmiana w świecie dokonuje się za każdym razem, gdy staję się Chrystusowy, postępując tak jak On. Tak właśnie rodzą się święci – jak wspominany dziś św. Kazimierz. A to, co ważne, to fakt, że światu potrzeba dziś nowych świętych…
5 MARCA
Piątek
Rdz 37, 3-4. 12-13a. 17b-28; Ps105; Mt 21, 33-43. 45-46
Dlatego powiadam wam: „Królestwo Boże będzie wam zabrane, a dane narodowi, który wyda jego owoce”.
Trwanie w grzechu jest jak budowanie osiedla mieszkaniowego na terenach zalewowych – wiemy dobrze, że z czasem wszystko znajdzie się pod wodą. Do kogo mieć wtedy pretensje? Bóg daje nam instrukcję obsługi naszego życia. Jeśli z niej skorzystamy, będziemy żyć w obfitości. Wybór należy do każdego z nas, a Jezus zawsze podpowiada: „Wybierz życie”.
6 MARCA
Sobota
Mi 7, 14-15. 18-20; Ps 103; Łk 15, 1-3. 11-32
Przybliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie: „Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi”.
Nie mówmy dziś: „Trudna młodzież”, a raczej: „Młodzież, która ma trudności w życiu”. Bóg ma wielu konkurentów. A naszym zadaniem jest umieć wybrać to, co prowadzi do szczęścia, a nie tylko jego namiastki. Wybierajmy więc mądrze, żyjąc i dając przykład tym, którzy patrzą na nas i się uczą – by nasi bliscy nie pobłądzili jak synowie z Ewangelii.
7 MARCA
Trzecia Niedziela Wielkiego Postu
Wj 20, 1-17; Ps 19; 1 Kor 1, 22-25; J 2, 13-25
Uczniowie Jego przypomnieli sobie, że napisano: „Gorliwość o dom Twój pochłonie Mnie”.
Zło dzieje się dzisiaj dlatego, że dobrzy ludzie postanowili milczeć. Jest nam wygodnie być i żyć cicho. Nie narażamy się wtedy. Jesteśmy bezpieczni. Jezus natomiast oddał życie za prawdę. Umiał upomnieć z miłością. Umiał z miłością skarcić. Uczmy się postawy Jezusowej w sytuacjach, które są trudne, by dawać innym Boga, a nie siebie.
8 MARCA
Poniedziałek
2 Krl 5, 1-15a; Ps 42; Łk 4, 24-30
Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić.
„Gdzie nie ma miłości, tam połóż miłość, a zdobędziesz miłość…”, pisał św. Jan od Krzyża. Jezus pragnie posyłać nas w sytuacje trudne, ciężkie, przykre po to właśnie, byśmy tam nieśli Jego miłość, by tam On mógł zwyciężać. Czy dopuszczam Boga do tego, co trudne w moim życiu? Czy te okoliczności, z którymi sobie nie radzę, zalewam łaską Boga czy litrami wódki bądź innych grzechów?
9 MARCA
Wtorek
Dn 3, 25. 34-43; Ps 25; Mt 18, 21-35
Wtedy Piotr podszedł do Niego i zapytał: „Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój’ brat zawini przeciwko mnie? Czy aż siedem razy?”. Jezus mu odrzekł: „Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy”.
W chwili, kiedy zapominamy o Bogu, zaczynamy celebrować samych siebie i stajemy się własnym bogiem. Ze świata czynimy sobie własność, a prawa ustanawiamy w zależności od swojego postrzegania rzeczywistości. Uczmy się Jezusa, bo tylko On daje życie w obfitości. Nie zapominajmy o Nim, bo pogubimy się w chaosie własnych grzechów.
10 MARCA
Środa
Pwt 4, 1. 5-9; Ps 147; Mt 5, 17-19
„Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim”.
Pracuj ciężko w ciszy, niech sukces zrobi hałas. Zło jest krzykliwe, głośne i mocne, ale nie ono ostatecznie wygra. Jesteśmy po zwycięskiej stronie. Każdego dnia dzielmy się więc dobrem, by było go wystarczająco dużo dla każdego, kto spotka się z nami. Pamiętajmy, że dobro rodzi dobro, miłość rodzi miłość.
11 MARCA
Czwartek
Jr 7, 23-28; Ps 95; Łk 11, 14-23
„Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza”.
W świecie uciekinierów ten, kto obiera przeciwny kierunek, będzie wyglądał na dezertera. Czasem za dobro, które czynisz, nie otrzymasz dobrego słowa – mimo to czyń dobro. Tak jest ze słowem, czynem i przykładem: im bliżej Boga, tym dalej od świata – głośnego, hucznego, skandującego. Pamiętaj, że kto wytrwa do końca, będzie zbawiony. Trwaj więc i zakorzeniaj się w Bogu i Jego miłości.
12 MARCA
Piątek
Oz 14, 2-10; Ps 81; Mk 12, 28b-34
„Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”.
Jeżeli chrześcijanin przeżywa dwa dni na tym samym poziomie duchowym, ponosi porażkę. Mamy za zadanie nieustannie się rozwijać duchowo, intelektualnie, moralnie. Daję to, czym jestem wypełniony. Im więcej we mnie łaski uświęcającej, tym więcej Boga mogę dać innym.
13 MARCA
Sobota
Oz 6, 1-6; Ps 51; Łk 18, 9-14
„Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”.
Mamy tendencję do szukania szczęścia na zewnątrz, a Jezus wszystko sprowadza do tego, co dzieje się w nas. Pomnażaj w sobie doświadczenie Boga żywego, obecnego i działającego, tak jak On chce, kiedy chce i wobec kogo chce, byś to czynił.
14 MARCA
Czwarta Niedziela Wielkiego Postu
2 Krn 36, 14-16. 19-23; Ps 137; Ef 2, 4-10; J 3, 14-21
„Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki zostały dokonane w Bogu”.
Wiara jest zaraźliwa. A jeśli jednak nie jest, znaczy to tylko tyle, że w twoich rękach straciła smak. Bóg właśnie po to posłał na świat swojego Syna, by to, co mówisz i czynisz, a także to, jak żyjesz, było dla ludzi solą, która nadaje życiu smak. Walcz o to, by nie zwietrzeć. Adoruj Boga, spowiadaj się, karm się sakramentami, by twoje doświadczenie Boga przybliżało innych do Jego światła.
15 MARCA
Poniedziałek
Iz 65, 17-21; Ps 30; J 4, 43-54
Uwierzył człowiek słowu, które Jezus powiedział do niego, i poszedł.
Trudno jest ocalić zagubione owce, szukając ich tylko w Kościele. To dzisiaj nasze wspólne zadanie – szukać tych, którzy sami świadomie pozbawili się dostępu do sakramentów. Oni nie czytają już Biblii, nie przyjmą księdza po kolędzie… A jeśli „czytają”, to ciebie, twoje życie, czyny, słowa. Chrystus prosi cię o świadectwo życia – dawania miłości w codzienności.
16 MARCA
Wtorek
Ez 47, 1-9. 12; Ps 46; J 5, 1-16
Rzekł do niego Jezus: „Wstań, weź swoje nosze i chodź!”. Natychmiast wyzdrowiał ów człowiek, wziął swoje nosze i chodził.
Pierwszy krok, aby gdzieś dojść, to podjąć decyzję, że nie chcę zostać tam, gdzie jestem. Może więc to czas na postanowienie, by wstać z trądu swojego grzechu? Wiemy, gdzie jest Jezus. Wiemy, jak działa konfesjonał, jak „porusza się Jego miłosierdzie”. Czy wstaniemy z nędzy grzechu, by nas uzdrowił? To pytanie o cud uzdrowienia w Jezusie – warto je sobie zadać.
17 MARCA
Środa
Iz 49, 8-15; Ps 145; J 5, 17-30
Jezus im odpowiedział: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam”.
Kościół jest odpowiedzią Jezusa na chaos, jaki wprowadza w człowieka grzech. Bóg chce przywrócić jedność właśnie przez wspólnotę Kościoła w parafii, a także przez wspólnotę w rodzinie, pracy czy klasie. W każdym miejscu, w którym żyjesz, Bóg chce dawać życie. Jesteś kapłanem świątyni swojego serca. Więc jeśli wytrwasz do końca, będziesz zbawiony. Trwaj i zakorzeniaj się w sakramentach, które On zostawił.
18 MARCA
Czwartek
Wj 32, 7-14; Ps 106; J 5, 31-47
„Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo. A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie”.
Kierunek, jaki obierasz w życiu duchowym, jest ważniejszy niż prędkość, z jaką się w nim poruszasz. Jaki byłby bowiem pożytek z prędkości i przyspieszenia, skoro kierunek byłby zły? Jeśli więc podążasz za Bogiem, idź pomimo przeciwności i trudności dnia codziennego. Buduj i pomnażaj dary oraz talenty, dzieląc się nimi z wszystkimi, do których Bóg cię pośle. Pracuj systematycznie, ciężko i uczciwie. Bóg to widzi.
19 MARCA
Piątek
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16; Ps 19; Rz 4, 13. 16-18. 22; Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany.
W świątyni Jezus mówi: „Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?” (Łk 2, 49). I idzie do tego, co też ma należeć do Jego Ojca – do domu rodzinnego. Miłująca obecność małego Jezusa w domu rodzinnym. Wpatrzenie się w rodziców. Uczenie się od nich codziennej miłości. Może także ty uczysz dzieci pacierza, znaku krzyża, dawania z serca. Kochaj więc jak Jezus wszędzie i zawsze.
20 MARCA
Sobota
Jr 11, 18-20; Ps 7; J 7, 40-53
I powstał w tłumie rozłam z Jego powodu.
Jeśli spotkają się dwa głody, żaden się nie nakarmi, a każdy będzie brał dla siebie. Bez Jezusa będziemy się kłócili o wszystko, zabiegali o wszystko, walczyli o wszystko. I nic z użebranych rzeczy nie zdoła nas nasycić czy dać szczęścia. Badajmy, co jest dobre, co miłe Bogu, i to zachowujmy. Reszta to śmieci.
21 MARCA
Piąta Niedziela Wielkiego Postu
Jr 31, 31-34; Ps 51; Hbr 5, 7-9; J 12, 20-33
„Jeśli ziarno pszenicy, wpadłszy w ziemię, nie obumrze, zostanie tylko samo jedno”.
Chrześcijański triumf jest zawsze krzyżem, ale krzyżem, który jednocześnie jest sztandarem zwycięstwa wznoszącym się ponad napaściami zła. Czy zwyciężysz? Czy przyjmiesz krzyż? Wybór mamy zawsze. Mamy też podpowiedzi: „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je” (Mk 8, 34-35).
22 MARCA
Poniedziałek
Dn 13, 1-9. 15-17. 19-30. 33-62; Ps 23; J 8, 1-11
Rzekł do niej Jezus: „I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz”.
Dobry lekarz nie przepisze od razu leków. Wpierw zasugeruje odstawienie tego, co szkodzi. Taki był też Jezus. W czasie gdy wszyscy już ją potępili, podniósł kobietę i uratował jej życie. Zobacz, co ci szkodzi, i odstaw to. Z Jezusem, który jest najlepszym lekarzem, uda ci się.
23 MARCA
Wtorek
Lb 21, 4-9; Ps 102; J 8, 21-30
„Ten, który Mnie posłał, jest ze Mną; nie pozostawił Mnie samego, bo Ja zawsze czynię to, co się Jemu podoba”.
„Jeżeli nasze działania rzeczywiście mają początek w kontemplacji Jezusa Chrystusa, to powinniśmy Go umieć dostrzegać w twarzach tych, z którymi On się utożsamia”, pisał papież Franciszek (Gaudete et exsultate, 96). Adoracja, Eucharystia, słowo Boże – to czas karmienia się Bogiem, by wyjść ku tym, do których On nas pośle. To czas konieczny do tego, byśmy mogli dać bliźnim to, co sami wcześniej otrzymaliśmy.
24 MARCA
Środa
Dn 3, 14-20. 91-92. 95; psalm z Dn 3; J 8, 31-42
„Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił”.
Brak czasu na modlitwę pokazuje nam, jak bardzo jeszcze liczymy na siebie. Na swoją zaradność, na swój intelekt. Żydzi się pogubili, dlatego Jezus tak o nich walczył. I o ciebie też dziś walczy. O czas, który spędzasz z Nim, czas w którym Miłość rodzi miłość. Daj sobie czas na wzrost Boga w tobie.
25 MARCA
Czwartek
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Iz 7, 10-14. 8, 10c; Ps 40; Hbr 10, 4-10; Łk 1, 26-38
„Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.
Pan Bóg przygotował dla nas niezmierzoną liczbę talentów, darów i dóbr. Działanie jest kluczem do sukcesu. „Tak” Maryi było nie tyle metą, ile startem, początkiem procesu rodzenia Jezusa. Do tego i nas Mesjasz zaprasza każdego dnia, by te talenty, dary i dobra, które On daje dzięki naszym codziennym „tak”, rodziły w świecie Jezusa oraz siały dobro, miłość i siłę dla tych, którzy są spragnieni.
26 MARCA
Piątek
Jr 20, 10-13; Ps 18; J 10, 31-42
„Choćbyście Mi nie wierzyli, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu”.
Chrześcijanin ma kochać Boga nie za dary, które od Niego otrzymuje. Nasza relacja z Nim nie powinna polegać na wymianie, a na przemianie. To właśnie odkrywanie i doświadczanie miłości do Boga ma nas codziennie przemieniać po to, byśmy Go następnie umieli nieść wszędzie tam, dokąd zostaniemy posłani. Jeśli jestem Nim wypełniony, potrafię się dzielić. Jeśli nie – to ja chcę być bogiem.
27 MARCA
Sobota
Ez 37, 21-28; psalm z Jr 31; J 11, 45-57
„Lepiej jest dla was, aby jeden człowiek umarł za lud, niżby miał zginąć cały naród”.
Jakże bezwartościowe wydają się ziemia i jej bogactwa, kiedy tylko zerknie się w niebo. Za dobro, które czynił Jezus, postanowili Go zabić. Za cuda, które czynił, postanowili Go uśmiercić. Jeśli jesteś Jego uczniem, a On twoim Nauczycielem, wiedz, że za dobro, które czynisz, często ci nie podziękują… Czyń dobro, patrząc w górę, Bóg odda ci stokrotnie.
WIELKI TYDZIEŃ
28 MARCA
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
Iz 50, 4-7; PS 22; Flp 2, 6-11; Mk 14, 1 – 15, 47
Ukrzyżowali Go i rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy, co który miał zabrać. A była godzina trzecia, gdy Go ukrzyżowali.
Ludzie są nierozumni i samolubni – kochaj ich mimo to. Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię – dalej czyń dobro. Twoja dobroć jutro zostanie zapomniana – czyń dobro mimo wszystko. To, co budujesz latami, może runąć nawet dziś – buduj, nie zrażając się tym. Dając światu serce, otrzymasz ciosy – dawaj je jeszcze bardziej ochoczo. Jezus był i jest właśnie taki…
29 MARCA
Wielki Poniedziałek
Iz 42, 1-7; Ps 27; J 12, 1-11
„Zostaw ją! Przechowała to, aby [Mnie namaścić] na dzień mojego pogrzebu”.
Miejsce słabości może stać się miejscem mocy pod warunkiem, że zaprosimy w tę słabość Ducha Świętego. Tak zrobiła Maria, która w przestrzeń słabości grzechu zaprosiła Boga. To samo może uczynić każdy z nas, by Chrystus mógł podnosić nas ze śmierci win, bo tylko On może to uczynić. Pod warunkiem, że zaprosimy Boga…
30 MARCA
Wielki Wtorek
Iz 49, 1-6; Ps 71; J 13, 21-33. 36-38
To powiedziawszy, Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda”.
Są różne rodzaje żalu. Jeden żal zamyka serce, a drugi uwalnia. Judasz żałował i się powiesił. Św. Piotr, żałując, okazał skruchę. Jesteśmy tak naprawdę łotrami ukrzyżowanymi po dwóch stronach krzyża obok Jezusa. Pytanie, którym łotrem się okażę? Tym, który szczerze żałował, czy tym, który umarł w grzechu.?
31 MARCA
Wielka Środa
Iz 50, 4-9a; Ps 69; Mt 26, 14-25
„Syn Człowieczy odchodzi, jak o Nim jest napisane, lecz biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany”.
To, jak dojrzali jesteśmy w wierze jako chrześcijanie, zależy w dużej mierze od naszej postawy w chwili, gdy spotyka nas cierpienie. Św. Jan Paweł II pisał, że w miłości jest krzyż, a krzyża bez miłości nie uniesiemy. Uczmy się od Chrystusa, jak w codzienności z miłością nieść krzyż, swój krzyż, który może dać nam życie wieczne.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – Marzec 2021