Zacznijmy od tego, że „Domek na Skale” to popularny cykl filmów dla dzieci. Bohaterowie spędzają zwyczajnie czas i wspominają ewangeliczne przypowieści, które opowiada br. Jan. Dobrze zrobiony materiał: narracja duchownego, głos dzieci, piosenka, odniesienia do współczesności. Myślę, że nawet dorosłym by się spodobało.
Już od maleńkości uczymy nasze pociechy, że warto budować życie na stabilnym fundamencie Jezusa Chrystusa. Prawda jest taka, że nawyki kształtują większość naszych codziennych czynności: mycie rąk po spacerze, codzienna gimnastyka i popołudniowy serial, regularna modlitwa, spowiedź i Eucharystia. Złe nawyki są uzależnieniami i trafiają do kategorii grzechu. Warto kształtować w sobie dobre nawyki.
Jezus posługuje się przypowieściami, aby wyrazić fundamentalne prawdy. W tej formie głoszenia Dobrej Nowiny są zawarte symbole powszechnie znane słuchaczom. W tegorocznym cyklu będę zatrzymywał się przy wybranych przypowieściach Jezusa. Nie będzie to wykład egzegetyczny, lecz próba odniesienia tych treści do naszej codzienności.
FUNDAMENT
Przyjrzyjmy się dzisiaj przypowieści o domu na skale. Jezus porównuje właścicieli dwóch domów: zbudowanego na skale i na piasku. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny jest fundament. Nie widać go, ale zapewnia on stabilność budowli. Co jest fundamentem, na którym budujemy codzienność? To są nasze decyzje, szczególnie te ważniejsze, od których zależą także mniejsze wybory. Chodzić do kościoła? Modlić się każdego dnia czy tylko w środy? Dzwonić do swoich bliskich, czy czekać, aż oni zadzwonią? Czytać regularnie Pismo Święte?
Tę Ewangelię często czyta się na ślubach. Skoro narzeczeni chcą zawrzeć związek małżeński podczas Mszy Świętej, postanowili pewnie budować życie rodzinne na fundamencie Pana Boga i wartości chrześcijańskich. Powinno to oznaczać, że małżeńskie i rodzicielskie decyzje będą oparte na Dekalogu.
NAWYKI
Poza fundamentalnymi decyzjami doświadczamy prozy życia. Z nią są związane nawyki: dobre i złe. Palenie papierosów, lenistwo – tych warto się wystrzegać. Są i dobre: codzienna gimnastyka, regularne rozmowy ze znajomymi. Amerykańscy naukowcy dowodzą, że to one kształtują naszą codzienność.
Niektórzy skarżą się na monotonię życia związaną z powtarzalnymi czynnościami. Tymczasem codzienna modlitwa (najlepiej o stałej porze), coniedzielna Eucharystia, regularnie czynione dobre uczynki zapewniają stabilność życiową.
DESZCZE NIESPOKOJNE
Zwróćmy uwagę, że w biblijnej przypowieści zarówno mieszkańcy domu na skale, jak i na piasku, doświadczają niesprzyjającej pogody. Niektórym wydaje się, że katolicy nie powinni doświadczać trudności, problemów i słabości. Nic bardziej mylnego. Nasze życie jednak się nie rozpadnie, ponieważ jest zbudowane na solidnym fundamencie Ewangelii.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – MARZEC 2024 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Katechizm Poręczny Tom 1 + CD
ks. Piotr Pawlukiewicz
Książka Katechizm Poręczny ma formę dialogu. Jej kanwę stanowi zapis wybranych archiwalnych odcinków audycji radiowej, w której ks. Piotr Pawlukiewicz odpowiada na listy radiosłuchaczy. Tematyka audycji jest różna, tak jak różne są problemy, z którymi radiosłuchacze zwracają się do księdza Piotra. Spoiwem całości jest nauczanie Kościoła; w takiej perspektywie, chrześcijańskiej i katolickiej, omawiane są tematy poruszane przez słuchaczy.