Katecheza weszła do szkół w drugim roku mojego kapłaństwa. Poprosiłem wtedy nauczycieli w szkole podstawowej, w której uczyłem religii, aby umożliwili uczniom odmówienie na pierwszej lekcji modlitwy do Ducha Świętego.
Dzieci same prowadziły tę modlitwę, a nauczyciele mówili, że one bardzo poważnie to traktują. Wspominam te czasy, bo pięknie było rozpocząć nie tylko lekcję religii, lecz także cały dzień w szkole od przywołania Ducha Świętego, a potem czuć Jego obecność podczas nauki.
W styczniowym numerze „Różańca” wołamy o światło Ducha Świętego. Chcemy, aby On nas prowadził każdego dnia. U Niego chcemy szukać mądrości, rady, męstwa, umiejętności. Niestety dzisiaj młodzi ludzie szukają tego wszystkiego w internecie, u wróżek i psychologów. Są przekonani, że sztuczna inteligencja im wszystko podpowie: jak rozwiązać zadanie z matematyki czy napisać wypracowanie z języka polskiego, jak załatwić sprawę w banku czy urzędzie. Tylko jak stanąć wobec większych trudności, jak pokonać lęk, jak poradzić sobie z porażką? Tutaj już nie znajdziemy łatwych i prostych rozwiązań, bo potrzebna jest nie naukowa czy komputerowa, ale Boża mądrość.
Często radzę rodzicom, którzy widzą swoją bezradność w prowadzeniu swoich dorastających dzieci do wiary, aby modlili się do Ducha Świętego, zwłaszcza w chwilach, kiedy młodzi stawiają trudne pytania. Czy pamiętamy o tym, że Duch Święty wlał w nasze serca podczas sakramentu bierzmowania swoje dary i nadal chce ich nam udzielać? To przecież była łaska udzielona na całe życie. Jezus ciągle jest obecny w swoim Kościele przez Ducha Świętego, który nieustannie działa. Mamy się na Niego otworzyć.
Chcemy Was zachęcić do rozpoczynania każdego dnia od wołania do Ducha Świętego. Prośmy w modlitwie o Jego światło i mądrość na czas codziennych obowiązków i rozwiązywania trudności. Jakże piękna jest też radość w Duchu Świętym, wyrażona uwielbieniem Boga za wszelkie dary, które od Niego otrzymujemy. Wiele razy doświadczyłem mocy i działania Ducha Świętego podczas sprawowania sakramentu pokuty, przygotowywania kazania czy pisania wstępniaka do „Różańca”. Tej mocy i Wam życzę!
Natchnienie Ducha Świętego będzie nam potrzebne także przy czytaniu rubryki „Zasłuchani w słowo Boże”, gdyż od stycznia tego roku będziemy w niej komentować na zmianę słowa Ewangelii albo pierwszych czytań mszalnych.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – STYCZEŃ 2025 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Prenumerata Miesięcznika RÓŻANIEC 2025 r.
Praca Zbiorowa
„Różaniec” jest miesięcznikiem formacyjnym. Znajdziesz w nim treści, które pomogą Ci wzrastać na drodze życia duchowego. Głównym rysem pisma jest maryjny wymiar duchowości katolickiej.