„Pragniemy wyrazić naszą radość z faktu obdarowania nas osobą i dziełem Jana Pawła Wielkiego, potwierdzić świadomość zobowiązania, które płynie z tego, że byliśmy i jesteśmy świadkami tego wyjątkowego Świadka Boga, wyśpiewać Bogu wdzięczność za to, że mamy takiego Przewodnika w drodze do Boga”.
To główne motywy zaangażowania ewangelicznych siewców, którzy umiłowali św. Jana Pawła II i pragną jednoczyć się w jego bractwie, powołanym przez o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja. Pierwsze uroczyste przyjęcie do tej szczególnej wspólnoty nastąpiło 22 października ubiegłego roku, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, w sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Ale, jak informuje o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium, zgłoszenia cały czas napływają.
PAMIĘĆ O WIELKIM PAPIEŻU
„Bractwo jest wszędzie tam, gdzie są Polacy, mamy wiele zgłoszeń także z zagranicy. Zadaniem jego członków jest poznawanie św. Jana Pawła II, jego spuścizny duchowej, oraz przekazywanie jej innym poprzez przykład własnego życia, jak również obrona wiary i autorytetu Papieża przed atakami, których doświadcza także dzisiaj” – wyjaśnia o. Laskosz. W każdą pierwszą sobotę miesiąca członkowie bractwa uczestniczą w konferencji, prowadzonej w sanktuarium przez o. Władysława Bodzionego CSsR. Dla tych, którzy nie mogą być na miejscu, jest ona udostępniana na stronie Radia Maryja w zakładce poświęconej bractwu. Są również szczególnie zaproszeni do udziału w nowennie i Mszy świętej odprawianej w każdy wtorek. O. Andrzej dodaje, że ich pomoc i zaangażowanie są bardzo potrzebne, zwłaszcza do posługi pielgrzymom indywidualnym przybywającym do sanktuarium.
Do Bractwa św. Jana Pawła II może należeć każdy, kto stara się być dobrym, praktykującym katolikiem i Polakiem oraz naśladować św. Jana Pawła II w jego Totus Tuus, otrzyma referencje na piśmie od swojego duszpasterza i podejmie zadania członka bractwa. Należą do nich: codzienna modlitwa, przynajmniej jeden dziesiątek różańca codziennie w intencji Kościoła, o pokój w Ojczyźnie i w świecie oraz w intencji ewangelizacji Polski i świata, a także za członków Bractwa św. Jana Pawła II; zgłębianie i rozpowszechnianie nauczania św. Jana Pawła II, a wedle możliwości uczestnictwo w wydarzeniach związanych ze św. Janem Pawłem II proponowanych przez bractwo, tworzenie domowej biblioteczki św. Jana Pawła II, a także współpraca z sanktuarium św. Jana Pawła II, tj. wspieranie modlitwą, w miarę możliwości także materialnie oraz przez wolontaryjnie podejmowaną animację pielgrzymów i strzeżenie relikwii św. Jana Pawła II.
JAK ZOSTAĆ CZŁONKIEM BRACTWA?
Jednym z członków przyjętych w październiku jest pan Wiesław z Torunia. „Miałem tę łaskę, że od początku istnienia sanktuarium, na prośbę kolegi, uczestniczyłem w życiu toruńskiej świątyni, angażując się w liturgiczną służbę ołtarza – opowiada pan Wiesław. – Dziś, już przynależąc do Bractwa św. Jana Pawła II, pełnię także dyżury w sanktuarium, zwłaszcza związane ze strzeżeniem relikwii św. Jana Pawła II oraz podczas uroczystości w świątyni”.
Nasz rozmówca przyznaje, że uczestnictwo w bractwie jest także ogromną zachętą, bodźcem do poznawania i kultywowania pamięci o Papieżu Polaku.
„Gdy Ojciec Święty był w Toruniu w czerwcu 1999 r., przejeżdżał obok mnie papamobile. Wtedy przeszedł przeze mnie jakiś prąd; nigdy wcześniej czegoś takiego nie przeżyłem. Dziś myślę, że to był właśnie pierwszy impuls, że to Duch Święty skierował mnie do posługi w sanktuarium” – opowiada.
Uroczyste przyjęcie kolejnych członków do Bractwa św. Jana Pawła II nastąpi 18 maja, w pierwszą rocznicę poświęcenia świątyni, podczas Mszy świętej pod przewodnictwem bp. Józefa Zawitkowskiego.
By zostać członkiem bractwa, należy wypełnić specjalną deklarację na stronie www.radiomaryja.pl i przesłać ją na adres e-mail: bractwo@radiomaryja.pl.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – MAJ 2017 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Pociągnij Mnie Za Sobą! Pobiegnijmy! Słowa Jana Pawła II Do Młodzieży + CD
św. Jan Paweł II
Zbiór tekstów do młodzieży; orędzie „Pokój i młodzi idą razem”, List do młodych, a także wszystkie orędzia na Światowe Dni Młodzieży oraz homilie wygłoszone z okazji wspólnych spotkań w różnych częściach świata. Na płycie zaś znajdują się zapisy spotkań z polską młodzieżą, wspólne śpiewy, żarty i niezapomniany okrzyk Jana Pawła II z Krakowa