Pieśń: My chcemy Boga…
Zapalający świecę: Światło Chrystusa.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Słowo moderatora krajowego:
Różaniec modlitwą pokory
Listopad kojarzy się nam najczęściej z pierwszymi przeziębieniami, czasem z grypą. Jako ludzie doświadczamy też chorób duszy.
Najcięższą z nich – można powiedzieć: współczesnym rakiem duszy – jest pycha. To właśnie ona zdaje się dominować. A patrząc na dzisiejszy świat, coraz trudniej zauważyć w nim pokorę. Pycha to nieposłuszeństwo Bogu, walka z Nim i odrzucanie Go. Natomiast pokora jest najskuteczniejszym lekarstwem na raka pychy. Pokora robi miejsce samemu Bogu. Każdy jej potrzebuje i dlatego powinien ją w sobie „uprawiać”. W sposób wyjątkowy i zdecydowany, koniecznie powinna to czynić osoba, której wstrzyknięto truciznę pychy. Pycha zaślepia i niszczy w nas obraz Boga, dlatego nie widzimy naszego jestestwa takim, jakim ono naprawdę jest.
Jak rozpoznać chorobę pychy? Ewagriusz z Pontu mówi, że po zewnętrznych objawach. Pierwszy symptom przedstawia za pomocą obrazu „zbutwiałej drabiny”. Drabina bowiem dla mistyków i ojców Kościoła jest znakiem duchowego wzrostu. Mistrz z Pontu mówi wprost, że pycha jest przyczyną zastoju duchowego, gdyż powoduje, że każdy szczebel wzrostu kończy się upadkiem. Kolejnym znakiem jest zaniedbywanie Eucharystii. Innym – oziębłość duchowa wobec modlitwy. To ważne, bo właśnie modlitwa jest rozgrzewaniem duszy i patrzeniem w stronę Boga. Chcąc zdobyć świętą cnotę pokory i pozbyć się choroby pychy, trzeba wejść do ogrodu cnót i dać się prowadzić Duchowi Świętemu. A przestrzenią, w której robimy miejsce dla Boga, jest właśnie codzienna wytrwała i pokorna modlitwa.
Ojciec pustyni ukazuje obrazy pokory. W pierwszym obrazie pokora jest przedstawiona jako starożytny pedagog prowadzący ucznia drogą do nieba i uczący go tańczyć w procesji z aniołami. Inny obraz pokory to wspomniana wcześniej drabina duchowego wzrostu, po której pewnie, niezachwianie i bezpiecznie wspinamy się do nieba. Widzimy również pokorę jako dobrze ukorzenione drzewo, któremu nie jest groźny żaden podmuch wiatru, a jego gałęzie uginają się od zdrowych owoców. Następnie widzimy szlachetny pierścień z drogocennym kamieniem pokory w centrum, którego złotą oprawę stanowi wiele cnót. Myśli i serce takiego człowieka są pokorne, bez oporu przyjmuje on Bożą wolę i wie doskonale, kto jest dawcą wszelkich łask.
Recepta na właściwe działanie szczepionki pokory to codzienna modlitwa różańcowa, częsta Eucharystia i Komunia Święta, życie zgodne z Bożymi przykazaniami i praktykowanie uczynków miłosierdzia. Siłą człowieka pokornego jest bliska, żywa i namacalna relacja z Bogiem oraz czystość serca. Zachęcam ludzi różańcowych, by szli drogą pokory, a odpusty zyskane w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych ofiarowali za zmarłych ze swoich rodzin i zmarłych członków kół różańcowych.
ks. dr Jacek Gancarek – moderator krajowy Żywego Różańca
Modlimy się w intencji Światowej Sieci Modlitwy Papieża:
⚬ Za osoby, które straciły dzieci. Módlmy się za wszystkich rodziców, którzy opłakują śmierć swojego syna lub córki, aby znaleźli wsparcie we wspólnocie oraz zaznali pokoju i pocieszenia Ducha Świętego.
„Żadne sentymentalne lub banalne słowa nie mogą opisać utraty dziecka i one nie próbują tego robić” – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze stowarzyszeniem rodziców, którzy stracili dziecko – Talita Kum. Nie udzielił im też żadnych porad czy wskazówek, jak dać sobie radę z tym doświadczeniem, ale zwrócił uwagę, że „w cierpieniu pierwszą odpowiedzią Boga nie jest dyskurs czy teoria, ale [On] idzie z nami, jest u naszego boku”. To jest też wskazówka dla nas: „być u boku” rodziców z darem modlitwy różańcowej, dobrym słowem, gotowością pomocy w codziennych sprawach.
Modlimy się również w naszych intencjach (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.): …
⚬ Różaniec: Rozważmy drugą tajemnicę chwalebną – Wniebowstąpienie.
„Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie! W domu Ojca mego jest mieszkań wiele. Gdyby tak nie było, to bym wam powiedział. Idę przecież przygotować wam miejsce. A gdy odejdę i przygotuję wam miejsce, przyjdę powtórnie i zabiorę was do siebie, abyście i wy byli tam, gdzie Ja jestem” (J 14, 1-3).
Wielu z nas przerażają toczące się na świecie wojny. Wielu upatruje w nich zapowiedzi końca świata.
Ty, Panie, uspokajasz moje serce i zapraszasz mnie do głębszej wiary. Jest przecież niebo – w nim, w Domu Ojca, każdy ma przygotowane mieszkanie. Aby się do niego przenieść, nie potrzebuję brać kredytu, ani martwić się, czy starczy mi sił, aby je zbudować. Ono jest już dla mnie przygotowane przez Ciebie, Jezu! Pragnę w nim zamieszkać i być z Tobą na wieki.
- Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
- Królowo różańca świętego, módl się za nami.
- Za zmarłych członków kółka różańcowego (wymienić): … – Wieczny odpoczynek…
⚬ Konferencja: prowadzi ją kapłan lub zelatorka odczytuje z „Różańca”, s. 38-39.
⚬ Z życia Kościoła:
- Nie pozwólmy, aby uroczystość Wszystkich Świętych straciła swój chrześcijański charakter. Uczestnictwo w Mszy Świętej, radość z niezliczonej rzeszy świętych i błogosławionych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności, nawiedzenie cmentarza i modlitwa przy grobach naszych bliskich zmarłych są istotą tego dnia.
- Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dzień Zaduszny) to czas na naszą pogłębioną modlitwę za dusze w czyśćcu cierpiące. Nasze wstawiennictwo może się przyczynić do tego, aby czas oczyszczenia jak najszybciej się dla nich skończył i by mogły wkrótce cieszyć się radością nieba.
- Każdego dnia od 1 do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny i ofiarować go za naszych zmarłych. Wystarczy nawiedzić cmentarz, być w stanie łaski uświęcającej, ofiarować Komunię Świętą za zmarłych i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.
- 11 listopada to dzień dziękczynienia Bogu za niepodległą Polskę. Wyrażamy wdzięczność nie tylko pamięcią o wydarzeniach sprzed ponad 100 lat, ale przede wszystkim modlitwą: „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.
⚬ Z życia parafii:
- W listopadzie, jak również w innym czasie, nie zapominajmy o zmarłych członkach naszej róży (koła). Zamówmy Mszę Świętą w ich intencji i nawiedźmy ich groby na cmentarzu. W Modlitewniku Żywego Różańca mamy piękne modlitwy za zmarłych członków Żywego Różańca (ŻR).
- Zatroszczmy się o porządek na grobach kapłanów czy starych, zabytkowych, żołnierskich mogiłach, o które już nikt nie dba.
- Nie zapominajmy o modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące.
⚬ Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec:
- Od 18 do 20 listopada księża moderatorzy diecezjalni ŻR będą przeżywać swoje rekolekcje w Częstochowie. Liczymy na Waszą modlitwę i duchową łączność podczas Apelu jasnogórskiego.
- Rozpoczęliśmy siódmy rok Wielkiej Nowenny Różańcowej pod hasłem: „Ewangelizacja z różańcem”. To czas działania, dlatego siostry loretanki przygotowały karnet – zaproszenie do ŻR. Możemy wręczyć go osobie, którą chcemy zaprosić do wspólnoty róż różańcowych w swojej parafii. Dzisiaj już nie wystarczy ogłoszenie czy plakat, potrzeba, byśmy osobiście zapraszali konkretne osoby. Więc, Siostry i Bracia z ŻR, do dzieła!
⚬ Słowo i błogosławieństwo kapłana.
⚬ Śpiew: Różańcowa Pani nieba, ziemi…
⚬ Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualności dotyczących naszej róży.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – LISTOPAD 2024 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Modlitewnik Żywego Różańca
Praca Zbiorowa
Modlitewnik Żywego Różańca nie jest tylko zbiorem modlitw, ale przewodnikiem po roku liturgicznym razem z Maryją. Na ponad siedmiuset stronach tej wyjątkowej publikacji zamieściliśmy treści przydatne i wręcz niezbędne dla coraz to nowego odkrywania bogactwa i głębi modlitwy różańcowej. Znajdziemy tu historię modlitwy różańcowej, praktyczne porady zastosowania Różańca w osobistym życiu modlitewnym, jak i wspólnotowym. Modlitewnik jest przewodnikiem, pomocą w modlitwie i „pamięcią” o najważniejszych wydarzeniach zbawczych.