Pieśń: Matko Najświętsza, do serca Twego…
Zapalający świecę: Światło Chrystusa.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Słowo moderatora krajowego:
Cnota wytrwałości
Żyjemy w czasach ogromnego pośpiechu, w dodatku wszystko chcemy mieć już, w tej chwili. Najnowsze badania pokazują, że posługujący się internetem, gdy wchodzą na jakąś stronę, a ta nie otworzy się w ciągu 5-6 sekund, to szybko ją opuszczają, szukając kolejnej. Brakuje nam wytrwałości i cierpliwości.
Dlaczego należy dziś praktykować cnotę wytrwałości i ćwiczyć się w cierpliwości? Ojciec Pustyni Ewagriusz twierdzi, że wprawianie się w tej cnocie jest koniecznością, gdyż duchowa choroba acedii – depresji duchowej – zatacza coraz szersze kręgi. Ten Mistrz z Pontu mówi: „Wytrwałość jest wykorzenieniem złych myśli, stale pamięta o śmierci. Jest ćwiczeniem się w niesieniu krzyża, bojaźnią Bożą tak mocno osadzoną niczym wbity gwóźdź, złotem wystawionym na uderzenia, uwolnieniem od ucisku prawa, księgą doświadczeń, pancerzem wyciszenia, orężem trudów, zaangażowaniem w dzieła szlachetne, potwierdzeniem cnót”. Należy pamiętać, że rozwijanie cnót wiąże się ze wszystkimi sferami naszej osobowości. Dotyczy sfery cielesno-zmysłowej, rozumowej, uczuciowej, wolitywnej i duchowej. Teolog z Pontu ukazuje trzy obrazy doskonalenia cnoty wytrwałości.
Pierwszy symbolizuje osobę żyjącą w zgodzie z naturą, która ma świadomość, że źródło mocy znajduje się w najgłębszych pokładach jej jestestwa. Człowiek ten stoi na straży swej duszy, aby nikt i nic nie uderzyło w nią i jej nie osłabiło. Stara się dobrze poznać swoich przeciwników, jakimi są zniechęcenie czy duchowa depresja. Wyczuwa swojego wroga i jest gotów do walki z nim. Nie boi się walki z pokusami, bo traktuje te ostatnie jak pokarm dla duszy, który uodpar- nia ją i wzmacnia wytrwałość. W drugim obrazie Ewagriusz przedstawia wiosenną rosę na pustyni. Daje ona wodę i pokarm dla zwierząt, przywraca życie na wypalonej ziemi, która zaczyna owocować. Pontyjczyk porównuje ją do słowa duchowego, które wzmacnia duszę i daje jej szansę zbliżenia się do Boga. Relacja bliskości z Bogiem sprawia, że człowiek ten sumiennie i w pokoju ducha wykonuje swoje obowiązki i nie pozwala się wygnać ze swojej „celi”. Trzeci obraz ukazuje cnotę wytrwałości jako purpurową szatę utrapień w boju o wolność od przywiązań. Człowiek w nią odziany ma też na skroniach wieniec uwity z kwiatów wiary i nadziei, które wzrastają w cierpieniach. Wędruje do celu z nieustanną modlitwą dziękczynienia. Taki sposób pielgrzymowania daje mu moc, aby odrzucić od siebie złe myśli.
Przestrzenie, na których możemy zdobyć cnoty, to czytanie duchowe, modlitwa i kierownictwo duchowe. Pracujmy zatem z różańcem w ręku nad cnotą wytrwałości.
ks. dr Jacek Gancarek – moderator krajowy Żywego Różańca
Modlimy się w intencji Światowej Sieci Modlitwy Papieża:
⚬ O troskę człowieka o świat. Módlmy się, aby każdy z nas usłyszał i wziął sobie do serca wołanie ziemi oraz ofiar klęsk żywiołowych i zmian klimatycznych, a także zobowiązał się do troski o świat, który zamieszkujemy.
Zwieńczeniem dzieła stworzenia był człowiek. Bóg stworzył go na swój obraz i podobieństwo (por. Rdz 1, 26). To jemu powierzył ziemię, aby „uczynił ją sobie poddaną” (por. Rdz 1, 28). Często nazywamy ziemię matką żywicielką, bo zarówno to, co na niej rośnie – jak i wszystkie dobra naturalne ukryte w jej głębi – służą ludziom. Stąd wołanie i modlitwa, abyśmy kochali i szanowali ziemię jak matkę. Każdy z nas powinien mieć świadomość, że ziemia została dana nie tylko nam, obecnie żyjącym, ale że mamy ją zachować nieskażoną dla przyszłych pokoleń.
Modlimy się również w naszych intencjach (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.): …
⚬ Różaniec: Rozważmy piątą tajemnicę radosną – Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni.
„Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 51-52).
Ewangelista Łukasz krótko sygnalizuje to, co działo się po odnalezieniu dwunastoletniego Jezusa w świątyni. Syn Boży, posłuszny rodzicom, czyni postępy w mądrości i łasce u Boga i ludzi. Jak trudno przychodzi nam posłuszeństwo woli Bożej, skoro Bóg spychany jest na dalszy plan z pierwszego miejsca, które jest Mu należne. Pomóż mi, Panie, w chaosie dzisiejszego świata odnajdywać drogę do jedynej Prawdy, którą jesteś Ty sam.
- Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
- Królowo różańca świętego, módl się za nami.
- Za zmarłych członków kółka różańcowego (wymienić): … – Wieczny odpoczynek…
⚬ Konferencja: prowadzi ją kapłan lub zelatorka odczytuje z „Różańca”, s. 38-39.
⚬ Z życia Kościoła:
- Wszyscy głęboko przeżywamy wojnę w Ukrainie i Ziemi Świętej. Rocznica wybuchu II wojny światowej – 1 września – i napaści Związku Radzieckiego na Polskę – 17 września – niech będą okazją do wielkiej modlitwy różańcowej w intencji pokoju.
- Nowy rok szkolny przynosi duże zmiany. Potrzeba zdecydowanej postawy rodziców w obronie lekcji religii, a także ochrony dzieci przed zagrożeniami, które niosą obce naszej kulturze ideologie. Módlmy się też za nauczycieli i katechetów, aby nie brakowało im sił do wychowywania w wierze dzieci i młodzieży. Prośmy o to przez wstawiennictwo patrona młodzieży św. Stanisława Kostki.
- 8 września przypada święto Narodzenia NMP – Matki Bożej Siewnej. Przyniesione przez rolników ziarno, które wsieją w ziemię, kapłan pobłogosławi, prosząc Stwórcę, aby wydało obfity plon.
⚬ Z życia parafii:
- Nie zaniedbujmy starań o to, aby młodzież i dzieci przystępowały do spowiedzi i Komunii Świętej. Niech rozpoczną nowy rok szkolny z Bogiem i Jego błogosławieństwem.
- Choć wielu osobom nie trzeba reklamować miesięcznika „Różaniec” będącego naszym pismem formacyjnym, to nie zapominajmy, że są parafie i wspólnoty Żywego Różańca (ŻR), które jeszcze o nim nie słyszały. Warto podzielić się już przeczytanymi numerami, aby zachęcić innych do sięgnięcia po to czasopismo, i zamówić całoroczną prenumeratę.
- Po wakacyjnej przerwie z nowym zapałem podejmijmy comiesięczne spotkania formacyjne i zastanówmy się nad szansą utworzenia nowego koła różańcowego w naszej parafii, wiosce, przy ulicy, w bloku itp.
⚬ Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec:
- Na Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca na Jasnej Górze rozpoczęliśmy siódmy rok Wielkiej Nowenny Różańcowej pod hasłem: „Ewangelizacja z Różańcem”. Uczestnicy otrzymali na pamiątkę karnet – zaproszenie do ŻR, który jest świetną pomocą w dziele ewangelizacji. Wystarczy wręczyć go osobie, którą chcemy zaprosić do wspólnoty róż różańcowych w swojej parafii (karnety można zamówić w Wydawnictwie Sióstr Loretanek). Pomyślmy już teraz o październiku i niedzieli różańcowej w parafii, podczas której możemy opowiedzieć o ŻR i bł. Paulinie Jaricot. Piękne byłoby świadectwo członka ŻR jako zachęta dla innych do włączenia się we wspólnotę.
- Jesienią odbywają się diecezjalne pielgrzymki ŻR. Niech te spotkania umacniają naszą więź w tej wielkiej Rodzinie Różańcowej, którą tworzymy nie tylko w parafii, lecz także w diecezji.
- Zwracajmy się w naszych sprawach wspólnotowych do bł. Pauliny Jaricot – naszej Założycielki. Niech wyprasza nam potrzebne łaski.
⚬ Słowo i błogosławieństwo kapłana.
⚬ Śpiew: Hymn Żywego Różańca
⚬ Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualności dotyczących naszej róży.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – WRZESIEŃ 2024 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Ciasna brama Powieść o Paulinie Jaricot
Dorota Krawczyk
Paulina Jaricot urodziła się w bogatej rodzinie przemysłowców lyońskich. Rozpościerały się przed nią wielkie możliwości i szerokie perspektywy. W młodości założyła dzieło wspierania misji – dzisiejsze Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary – oraz popularne na całym świecie stowarzyszenie modlitewne – Żywy Różaniec.