Często postrzegamy świat w kluczu własnych wyobrażeń, tak jest też często z rozumieniem misji. Kto może być dziś misjonarzem? Jakie ma możliwości działania?
Niedziela Misyjna jest wyjątkowym świętem dla uczniów-misjonarzy, czyli wszystkich ochrzczonych. Obchodzi się ją w Kościele powszechnym od 1926 r. Została ustanowiona, by kerygmat miał większą szansę dotrzeć do każdego człowieka wierzącego, niezależnie od jego pochodzenia, statusu społecznego czy finansowego, aby rozbudzić w jego sercu pragnienie dzielenia się wiarą.
Dar dla mnie i dla bliźniego
To bardzo ważne, bo trudno jest dziś dotrzeć do człowieka – nawet praktykującego i otwartego na Ewangelię – aby mu przypomnieć, że dar wiary, który otrzymał, został mu ofiarowany także dla innych.
Po wielu latach współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi obserwuję ciągłą tendencję do tworzenia wyobrażeń – nawet w naszych kapłańskich kazaniach czy na katechezie – że misyjność Kościoła oznacza wyjazd na krańce świata. Przecież bł. Paulina Maria Jaricot, która dała podwaliny pod Papieskie Dzieła Misyjne i Fundusz Solidarności Misyjnej (w 1822 r. zostało założone Dzieło Rozkrzewiania Wiary) – pragnęła wspierać Kościół powszechny z perspektywy Lyonu.
Współczesny człowiek chciałby szybko zobaczyć owoce swoich działań. Wspiera bardzo konkretne dzieła Kościoła i oczekuje szybkiej informacji zwrotnej. Dlatego tak trudno przedstawicielom Papieskich Dzieł Misyjnych mówić podczas Niedzieli Misyjnej o odpowiedzialności duchowej, formacyjnej i materialnej za tych, których imion często nie znamy, bo mieszkają w dalekich krajach, a którzy są naszą rodziną – w tajemnicy powszechności Kościoła. W czasie Niedzieli Misyjnej nasza odpowiedzialność to wydać owoc wiary. Uczymy się tego wszyscy – że to nie może być tylko uspokojenie sumienia. Nie może to być także dar finansowy w stylu: „Kupię sobie przychylność Kościoła”.
Powróćmy do źródeł
Ta przedostatnia niedziela października jest znakomitą okazją do zawierzenia Bogu spraw misji.
To też czas na szkołę ewangelizacji z różańcem w dłoni, na kształtowanie własnego sumienia w duchu odpowiedzialności za przekaz wiary. Od wielu już lat trwa piękna inicjatywa modlitwy w intencji ewangelizacji oraz kanonizacji bł. Pauliny (zawsze w czwartek w tygodniu misyjnym – w tym roku przypada on 24 października). Niech to będzie to dla nas wszystkich moment przebudzenia naszych róż różańcowych do powrotu do źródeł, do tego, czego pragnęła nasza Założycielka.
W tym roku Ojciec Święty podarował nam orędzie misyjne pod hasłem: „Idźcie i zaproście wszystkich na ucztę”. To nie tylko wyzwanie, lecz także szansa, gdyż zanim pójdziesz zapraszać, najpierw sam daj się zaprosić Panu. Pozwól, aby to On po raz kolejny zadziałał i posłał cię tam, gdzie zechce. Nie szukaj dalekich kontynentów, bo może serce czekające na Ewangelię jest bardzo blisko, tuż za ścianą, w twoim rodzinnym domu.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – PAŹDZIERNIK 2024 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Eucharystia nasze uświęcenie
Raniero Cantalamessa OFMCap
To w Eucharystii jak „w kropelce rosy w pogodny poranek, odbija się całe niebo”, cała historia zbawienia. Pełne niezwykłej głębi medytacje o. Cantalamessy pomogą nam ustawić całe życie w perspektywie spotkania z Panem oraz „uczynić z niego światło własnego życia”.