„Wielkie wydarzenie i wielka łaska” – tymi słowami s. Zofia Chomiuk CSL, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek, podsumowała centralne obchody 100. rocznicy powstania pisma „Kółko Różańcowe” – „Różaniec”, które połączone były z konsekracją ołtarza w nowej Kaplicy bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego, założyciela Zgromadzenia i Wydawnictwa Sióstr Loretanek, oraz z poświęceniem nowych maszyn poligraficznych.
To nie przypadek, że w święto Matki Bożej Różańcowej (7 października) ołtarz i pismo (słowo drukowane) znalazły się centrum spotkania u sióstr loretanek. Ot i cała wykładnia charyzmatu zgromadzenia. Wokół ołtarza i słowa drukowanego siostry pracują, modlą się – ewangelizują. Nierzadko w znoju, zapracowaniu, przemęczeniu, wielu trudnościach, wypowiedzianych szeptem niekiedy tylko tu, w murach nowo poświęconej kaplicy. Apostołki pracy i pogotowie Kościoła – jak nazywał siostry bł. ks. Ignacy Kłopotowski.
OFIARA CHRYSTUSA I OFIARA Z ŻYCIA
Kardynał Józef Glemp poświęcił Kaplicę bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego i konsekrował ołtarz: „Z radością zgromadziliśmy się tutaj, aby przez złożenie ofiary eucharystycznej poświęcić nowy ołtarz. (…) Gromadząc się przy jednym ołtarzu, zbliżamy się do Chrystusa”. Na to wydarzenie siostry czekały 18 lat. Wdzięczność całego zgromadzenia za akt konsekracji ołtarza wyraziła Matka Generalna słowami: „Dziękuję za wzruszający obrzęd konsekracji ołtarza. Dla zgromadzenia to wielkie wydarzenie i wielka łaska. (…) Dom Boży i brama niebios, miejsce modlitwy, uświęcenia. To miejsce, w którym codziennie ofiarę Chrystusa będziemy łączyć z ofiarą z naszego życia”.
Wzruszenie towarzyszyło nie tylko loretankom, udzielało się wszystkim – pracownikom, autorom i współpracownikom. Uroczysta Eucharystia, której przewodniczył Prymas Polski kard. Józef Glemp zgromadziła wokół ołtarza wielu biskupów. Przybył ks. bp Antoni Dydycz, ordynariusz drohiczyński; ks. bp Stanisław Stefanek, ordynariusz łomżyński; ks. bp Edward Frankowski, biskup pomocniczy sandomierki; ks. bp Józef Zawitkowski, biskup łowicki; ks. bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy ełcki; biskupi pomocniczy warszawscy: ks. bp Tadeusz Pikus i ks. bp Stanisław Kędziora, a także ks. bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz siedlecki, wraz z biskupem pomocniczym ks. bp. Henrykiem Tomasikiem. W uroczystości wzięło również udział kilkudziesięciu kapłanów. S. Zofia Chomiuk CSL, w duchu bł. ks. Kłopotowskiego, zatroskanego zawsze o duchowieństwo, skierowała do nich szczególne podziękowania: „Dziękuję wszystkim kapłanom (…). Tak bym chciała podejść do każdego i ucałować dłonie, jak w dniu prymicji. Może to już niemodne na dzisiejsze czasy, ale tak nas uczył Założyciel”. Na uroczystości obecni byli także licznie zaproszeni goście, fundatorzy nowej kaplicy, redaktorzy „Naszego Dziennika”, Telewizji TRWAM i innych mediów. Uroczystość transmitowało Radio Maryja i komentarzem o. Zdzisława Klafki CSRS.
Po Mszy świętej Ksiądz Prymas poświęcił nowe maszyny poligraficzne – MANROLAND 500 – pięciokolorową maszynę drukującą oraz naświetlarkę CtP. W kontekście tych wydarzeń, dotyczących nowej kaplicy i maszyn, Matka Generalna powiedziała: „Pan Bóg dał nam wyraźny znak. Kiedy ustawiano ołtarz w tym samym czasie ustawiana była maszyna drukująca. A Założyciel nasz nazywał maszynę amboną, pulpitem Słowa Bożego”.
O MIŁOŚCI I KS. KŁOPOTOWSKIM
W homilii, którą wygłosił Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, myślą przewodnią było spostrzeżenie, że kształcenie się człowieka i jego wzrastanie w postawie wzajemnej miłości dramatycznie nie nadąża za postępem technicznym na świecie. „Postęp w życiu uczuciowym jest ogromnie zaniedbany” – powiedział Ksiądz Arcybiskup. O największej Miłości przypomina znak konsekrowanego ołtarza. Świadkiem tej Miłości był także bł. ks. Ignacy Kłopotowski, który w swych czasopismach starał się ukazywać i promować przede wszystkim dobro. – Dlatego prosił czytelników o nadsyłanie informacji na temat pozytywnych i krzepiących serca wydarzeń. W jego decyzji przeniesienia się z Lublina do Warszawy abp Michalik ogromne zaufanie do mieszkańców stolicy, którzy przyjęli życzliwie nieznanego księdza z prowincji, udzielając wsparcia jego inicjatywom.
Życie Błogosławionego Kapłana było nieustannie przypominane i przywoływane, nie tylko w homilii, ale także w rozmowach, wspomnieniach sióstr. „Nazywany jest apostołem słowa drukowanego i prekursorem prasy katolickiej w Polsce. W realiach zaboru rosyjskiego stworzył zaczątki pierwszego na ziemiach polskich katolickiego koncernu prasowego. Dzieło to kontynuował w niepodległej Polsce” – przypomniał ks. Andrzej Adamski, redaktor naczelny „Różańca”, autor książki Kapłan i dziennikarz, poświęconej osobie bł. ks. Ignacego.
Loretańska uroczystość umocniła wielu, wzbudziła refleksję, że z Panem Bogiem wszystko jest możliwe. Mimo codziennych trudności, On umacnia i daje potrzebne łaski. Wszystkie plany wydawnicze, wszelkie intencje zgromadzenia zostały tego dnia w sposób szczególny powierzone jeszcze raz Panu Bogu na tym nowo konsekrowanym ołtarzu. A zleceń i pracy nie brakuje… Telefony od czytelników nie milkną. „My nie wiemy, co będzie jutro, co pojutrze… Dzięki nowym maszynom, które są nowoczesne, skomputeryzowane, będziemy mogły szybciej, więcej i lepiej drukować. Cieszymy się, że ten zakup pozwoli nam rozwinąć działalność wydawnictwa” – wyznaje s. Andrzeja Biała CSL, dyrektor wydawnictwa.
DZIĘKUJEMY!
Podczas tej uroczystości ogarniałyśmy Was, drodzy Czytelnicy, Autorzy i Współpracownicy, gorącą modlitwą. Wyrażamy wdzięczność za Waszą posługę słowem oraz za wsparcie modlitewne. Dziękujemy także fundatorom, artystom, wykonawcom wnętrza kaplicy. Niech Matka Boża Loretańska i bł. ks. Ignacy Kłopotowski wypraszają potrzebne łaski na codzienny trud służby Słowu Wcielonemu.