Pieśń: Twemu Sercu cześć składamy…
Zapalający świecę: Światło Chrystusa.
Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Słowo moderatora krajowego:
Cnota radości
Cenimy ludzi pełnych radości, do nich lgniemy. Natomiast patrząc na dzisiejszy świat, często widzimy ludzi smutnych.
Wiemy, że człowiek może żyć zgodnie z naturą, przeciw naturze bądź doświadczać życia wykraczającego ponad naturę. Jedną z cnót, która pozwala nam doświadczyć życia wykraczającego ponad naturę, jest radość.
Cnota radości, jak uczy Ewagriusz z Pontu, „jest zgubą dla smutku i dziękczynieniem za nieszczęścia, widzeniem spowodowanym przez modlitwy i weselem z powodu trudów”. Przeciwieństwem radości jest smutek, który dziś bardzo często nas męczy. Człowiek współczesny szuka wesołego i przyjemnego życia, co nie ma nic wspólnego z prawdziwą radością. Demon smutku posługuje się najczęściej przynętą o nazwie „przyjemność”, dzięki „której zagarnia wielu w swoje sieci, pęta ich, a na domiar złego nasącza zabójczą trucizną”.
Kiedy choroba smutku się w nas rozwija, bez opamiętania zakochujemy się w rzeczywistości, którą św. Jan Ewangelista określa terminem „ten świat”. Pochłonięci przyjemnościami tego świata zapadamy szybko na niewrażliwość i oziębłość duszy. Wystudzona w ten sposób dusza nie odczuwa bojaźni Bożej i pobożności, staje się obca dla samej siebie. Grzechu nie uznaje za grzech, nieprawości za nieprawość. A co najgorsze, czasem grzech, nieprawość i zło nazywa dobrem i tym się szczyci, i za tym podąża. Choroba smutku sprawia, że człowiek uznaje Boga, ale nie liczy się z wolą Bożą i przykazaniami.
Uprawa cnoty radości wiedzie przez wiele dróg. Jedną z nich jest troska o czystość umysłu i łaskę mądrości. Aby zdobyć cnotę radości, trzeba mocno trzymać się Pisma Świętego oraz Tradycji i nauczania Kościoła. Takiego sposobu życia trzeba też uczyć tych, którzy wokół nas przebywają, by pod kierownictwem mistrza duchowego uczyli się rozeznawania swoich myśli i słuchali słów zachęty do pracy nad sobą. Tylko w ten sposób można się nasycić owocami cnoty radości i łagodności. Należy pamiętać, że trudne sprawy swojego życia duchowego należy wyjawiać nie na forum – wszystkim – ale tylko swojemu ojcu duchownemu, aby inni nie zgorszyli się i na nowo nie byli napełnieni smutkiem.
Praktyka ascetyczna, a do takiej należy m.in. różaniec – gdzie przez rozważanie tajemnic Bożych wchodzimy w przestrzeń Bożej łaski – pomaga nam wycinać z nas zatrute korzenie smutku i stawać się ludźmi Bożego optymizmu, czyli duchowej radości. Każdy człowiek potrzebuje pocieszenia. Bądźmy więc ludźmi modlitwy i ludźmi radości, bo one potrafią przepędzić smutek z naszej duszy i z naszego życia.
ks. dr Jacek Gancarek – moderator krajowy Żywego Różańca
Modlimy się w intencji Światowej Sieci Modlitwy Papieża:
⚬ Za uchodźców. Módlmy się, aby emigranci, zmuszeni z powodu wojen lub głodu do pełnej zagrożeń i niebezpieczeństw ucieczki, znaleźli akceptację i nowe perspektywy życia w krajach, które ich przyjmują.
Słuchając medialnych doniesień o migrantach przybywających do różnych krajów Europy, widzimy wielką różnicę między tymi, którzy rzeczywiście uciekają przed wojnami i głodem, a tymi, którzy pojawiając się w nowym środowisku, chcą siłą i gwałtem zaznaczyć swoją obecność czy wręcz narzucić swoją kulturę oraz zwyczaje całkiem obce Europie. Niestety, często trudno odróżnić jednych od drugich. Potrzeba więc modlitwy, aby ci, którzy autentycznie potrzebują wsparcia i pomocy, otrzymali ją i mogli rozpocząć nowe, lepsze życie. Dla tych zaś stających się zagrożeniem dla mieszkańców krajów, które ich przyjmują, prośmy o łaskę nawrócenia.
Modlimy się również w naszych intencjach (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.): …
⚬ Różaniec: Rozważmy piątą tajemnicę bolesną – Śmierć Pana Jezusa na krzyżu.
„Ponieważ był to dzień Przygotowania, aby zatem ciała nie pozostawały na krzyżu w szabat – ów bowiem dzień szabatu był wielkim świętem – Żydzi prosili Piłata, żeby ukrzyżowanym połamano golenie i usunięto ich ciała. (…) Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok, a natychmiast wypłynęła krew i woda” (J 19,31-34).
Serce zawsze jest symbolem miłości. A co powiedzieć o Twoim Sercu przebitym z miłości do każdego bez wyjątku grzesznika? Czy może być większa miłość od Twojej, Jezu? Staję ze skruchą i żalem pod Twoim krzyżem i nie śmiem nawet podnieść oczu, by patrzeć na „Tego, którego przebodli”. Pozwól mi, Panie, choć trochę wynagrodzić za wszelkie zło popełnione przeze mnie i tyle zła, które dzieje się wokół mnie. Kiedy wrócę do codzienności, przyjmij jeszcze jedno me westchnienie: „Jezu, uczyń serce me według Serca Twego”.
- Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
- Królowo różańca świętego, módl się za nami.
- Za zmarłych członków kółka różańcowego (wymienić): … – Wieczny odpoczynek…
⚬ Konferencja: (prowadzi ją kapłan lub zelatorka odczytuje z „Różańca”, s. 38-39).
⚬ Z życia Kościoła:
- Czerwiec rozpocznie jeszcze trwająca oktawa Bożego Ciała, którą zakończy poświęcenie wianków splecionych z pierwszych kwiatów i ziół leczniczych. Kapłan prosi Boga, aby swoją wszechmocną opieką otaczał nasze pola, łąki i lasy, strzegł ich przed zatruciem i zniszczeniem oraz pozwolił im wydać obfite owoce dla naszego dobra.
- Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa to piękna okazja, aby prosić o świętość dla kapłanów. Przytulmy ich do Serca Jezusowego, aby rozpaleni Jego miłością gorliwie spalali się w służbie Bogu i ludziom.
⚬ Z życia parafii:
- Przez cały czerwiec odmawiajmy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa – podczas nabożeństw w kościołach, przy figurach czy w domu – jako wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata.
- Zadbajmy o to, aby procesje eucharystyczne w oktawie Bożego Ciała nie zniknęły z naszych parafii. Przychodźmy z radością do świątyni, by uwielbiać Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
- Zakończenie roku szkolnego to okazja do modlitwy za nasze dzieci i wnuki, a także przypomnienie, żeby przez spowiedź i przyjęcie Komunii Świętej podziękować Bogu za wszelkie dobro.
⚬ Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec:
- 31 maja i 1 czerwca odbędzie się na Jasnej Górze XII Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca pod hasłem „Ewangelizacja z różańcem”. Módlmy się o duchowe owoce naszego spotkania i rozwój Żywego Różańca w naszych parafiach. Pamiątką pielgrzymki będzie karnet zaproszenia do Żywego Różańca, który pomoże nam w naszym dziele ewangelizacji. Możemy go wręczyć osobie, którą chcemy zaprosić do wspólnoty róż różańcowych w swojej parafii lub w ogóle do Żywego Różańca.
- Zapraszamy na ogólnopolskie rekolekcje członków ŻR, które odbędą się w Gietrzwałdzie w dniach 1-4 lipca 2024 r., poprowadzi je ks. Wojciech Sokołowski. Zgłoszenia przyjmuje ks. Leszek Wojcinowicz, tel. 668 163 327.
⚬ Słowo i błogosławieństwo kapłana.
⚬ Śpiew: Hymn Żywego Różańca
⚬ Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualności dotyczących naszej róży.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – CZERWIEC 2024 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Żywy Różaniec Prawdziwie Boska harfa
Pauline Jaricot
W tekstach zebranych w niniejszej książce Pauline Jaricot pozwala nam dostrzec swą misyjną żarliwość i talenty organizacyjne, jawi się również jako pedagog wiary i mistrzyni życia duchowego. Jej pisma to owoc jej kontemplacji, a rozważania tajemnic różańcowych są niczym prawdziwy klejnot. Pozwólmy prowadzić się siostrze Marii Monice od Jezusa OP, która odsłania przed nami dzieło Żywego Różańca. Pozwólmy, by poprowadziła nas sama Paulina podwójną drogą: modlitwy i misji, w świetle Ewangelii, z modlitwą Maryi Panny.