Jak pogodzić spowiedź z racji pierwszego piątku z warunkiem nabożeństwa pierwszej soboty? Czy muszę ponownie iść do spowiedzi następnego dnia?
Bardzo często pojawia się tego rodzaju wątpliwość u osób, które pragną praktykować zarówno pierwsze piątki, jak i pierwsze soboty miesiąca. Przyjął się zwyczaj, by w pierwsze piątki przystępować do spowiedzi. Wydaje się zatem, że pragnąc uczestniczyć w nabożeństwie pierwszej soboty, należy również następnego dnia przystąpić do sakramentu pokuty. Czy tego rodzaju praktyka nie byłaby czymś niezrozumiałym? A może nie powinno się praktykować wspomnianych nabożeństw jednocześnie, lecz po zakończeniu dziewięciu pierwszych piątków podjąć pięć pierwszych sobót?
Otóż ani nie ma żadnej przeszkody, by podejmować obie formy pobożności w tym samym czasie, ani nie trzeba chodzić i w piątek, i w sobotę do spowiedzi. A to z tej racji – i to należy podkreślić – że w pierwszy piątek miesiąca nie ma konieczności przystępowania do spowiedzi świętej. Konieczny jest jedynie stan łaski uświęcającej oraz przyjęcie Komunii świętej w intencji wynagradzającej Najświętszemu Sercu Jezusowemu. Zatem wystarczy tylko raz przystąpić do sakramentu pokuty, by spełnić wymagania z racji pierwszego piątku (to znaczy być tego dnia w stanie łaski uświęcającej), a zarazem wypełnić warunek spowiedzi świętej, która jest wymagana z racji pierwszej soboty. Najważniejsze, aby pamiętać o intencji – wynagrodzeniu Niepokalanemu Sercu Maryi.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – LIPIEC/SIERPIEŃ 2017 r.
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Sakrament Pokuty i Pojednania
ks. Piotr Pawlukiewicz
Niniejsza książeczka, wchodząca w skład serii „Droga do Nieba” to mały przewodnik i specyficzny elementarz. Autor dzieli się swoją wiedzą, przemyśleniami i doświadczeniem kapłańskim, ilustrując wybrane formuły katechizmowe przykładami z życia. Czyni to w formie prostej, przystępnej i barwnej, z myślą o najmłodszych czytelnikach. Książeczki z serii adresowane są do dzieci i młodzieży, ale można je polecić także rodzicom, jak również do wspólnej lektury rodzinnej.