Miesięcznik Różaniec Lipiec/Sierpień 2017 r.
Choć czas monarchii i królów dawno przeminął, to od ponad 600 lat swój tron na Jasnej Górze nieustannie ma nasza Mama i Królowa Maryja. I wcale nas Polaków nie razi, że tak właśnie się do Niej zwracamy. Oddajemy się pod Jej przemożne panowanie, jak niegdyś czynili to królowie, szlachta, panowie i prości chłopi. I nie wyobrażamy sobie Polski bez Jej obecności jako Matki i Królowej w demokratycznym państwie. Po prostu Ona była, jest i będzie Mamą i Królową.
Mimo zmiany systemów politycznych, ustrojów, pątnicy od wieków przemierzają nieraz setki kilometrów, aby iść do „tronu Maryi”. Matka Boża z Częstochowy do współczesnego pokolenia Polaków zwraca się tak samo jak do sług na weselu w Kanie Galilejskiej: „Uczyńcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie” (por. J 2, 5). I tak samo jak w Fatimie przed stu laty woła: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata”.
Jej wizerunek zdobią coraz piękniejsze, drogocenne suknie – złote, brylantowe, bursztynowe… Dobrze, że ojcowie paulini nie prosili nas o nowe złote, wysadzane drogimi kamieniami korony dla Maryi na jubileusz trzechsetlecia koronacji. Prosili o duchowe korony, utkane z naszych dobrych uczynków, z całkowitego i bez reszty oddania się Jej w „niewolę miłości”. Czy nie taką drogę do Mamy i Królowej wskazał nam wielki prymas tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, kiedy „wszystko postawił na Maryję”? Idźmy tą pewną drogą, przetartą przez wielkich synów Maryi: św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Marię Kolbego i wielu innych zacnych synów polskiej ziemi.
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
W setną rocznicę objawień fatimskich papież Franciszek odwiedził Bazylikę Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, gdzie odprawił Mszę świętą, a także kanonizował Franciszka i Hiacyntę Marto. „Mamy Matkę” – powiedział Ojciec Święty na początku…
Sezon ogórkowy w pełni. Wielu z nas wyjechało odpoczywać w górach, nad mazurskimi jeziorami albo na chorwackich plażach. Pozostali też chętnie by wyjechali, ale wiadomo: praca, wiek lub obowiązki nie pozwalają. Poza tym…
Ile razy jestem w kaplicy jasnogórskiej, wydaje mi się, że Matka Boża patrzy tylko na mnie. Uśmiecha się do mnie. Potem rozmawiamy na różne tematy. Z ostawiam u Niej wszystko, czym żyję. Lżej…
Naturalnym odruchem serca jest pragnienie dzielenia się tym, co samemu się otrzymało. Kiedy odnajdziemy skarb, chcemy dzielić się nie tylko radością (por. Łk 15, 6. 9), ale także samym skarbem. Pamiętamy przecież, że…
Niepokalana, pełna łaski, bogata w cnoty, których mi brakuje, cała święta! Jest moją najdroższą Mamą i drogą do Boga. Mamą, którą kocham, do której mam pełne zaufanie, i dlatego oddaję się Jej całkowicie,…
Od 8 września 2016 r. i przez cały rok 2017 przeżywamy jubileusz trzechsetlecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieskimi. Pragniemy uczcić tę wielką rocznicę! Dziś chcemy ukoronować Maryję już nie złotymi koronami,…
Rozmowa z bp. Michałem Janochą profesorem historii sztuki, wykładowcą UW i UKSW, biskupem pomocniczym warszawskim. Jest Ekscelencja specjalistą w dziedzinie sztuki wschodniego chrześcijaństwa. Czy mógłby Ksiądz Biskup przybliżyć nam ikonę Matki Bożej Częstochowskiej?…
Jak podkreśla wielu kaznodziejów, czas wolny to nie czas wakacji od Pana Boga, ale zaproszenie do świadczenia, że tylko w Nim możemy prawdziwie odpocząć. Czas wakacji to dla większości z nas okres, kiedy…
Śledząc doniesienia prasy, telewizji, radia, czytając wiadomości w internecie, można odnieść wrażenie, że świat staje się coraz mniej bezpieczny, żeby nie powiedzieć gorszy. Wielu czuje niepokój, kiedy widzi, że prawda i kłamstwo tak…
Wolontariat Misyjny Salvator to grupa młodych ludzi, którzy chcą autentycznie żyć wiarą w Jezusa Chrystusa. Pragniemy zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka i dla misji. Mam na imię Ula, pochodzę z Podkarpacia. Studiuję…
Maryjo, za Twoim pośrednictwem Chrystus chce udzielać nam swego Ducha. Ty jesteś Pneumatofora – Niosąca Ducha! O tak, Pani! Czy przewidywałaś, że po pośpiesznej wędrówce do Elżbiety, stając u drzwi jej domu, usłyszysz…
Każdy człowiek doświadcza na tym świecie kresu swego życia. Ty, Maryjo, także. I dla Ciebie przyszedł czas fizycznego rozstania z Apostołami i z ziemią ojców. Dogmat o Twoim wniebowzięciu nie rozstrzyga, czy tylko…
Matka Germaine weszła do małej celi w głębi korytarza. Elżbieta leżała na łóżku i pojękiwała cicho.- Bardzo cierpisz, córko? – zapytała przełożona, siadając namałym stołeczku pod oknem, tuż obok łóżka.- Tak, matko –…
Trzeźwość to coś więcej niż abstynencja. To określony styl życia, postawa życiowa. To wolność. Osoby uzależnione od alkoholu są ofiarami mocno zakorzenionej w naszej kulturze tradycji picia: pijanej obyczajowości obecnej w narodzie od…
Pracując nad rozwojem duchowym, zapominamy o cielesności, sprowadzając ciało do poziomu doczesnego opakowania nieśmiertelnej duszy. Czy to na pewno właściwa postawa? Nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu w połączeniu z brakiem ruchu to prosty…
Iść na marginesy społeczeństwa, szukać tam ludzi pogardzanych i pomijanych – to styl Jezusa, którego dobrym naśladowcą był św. Brat Albert. W ciemnej kruchcie kościelnej nie było nikogo oprócz starszej pani, z niecierpliwością…
Obchodom Roku św. Brata Alberta towarzyszy zachęta do podążania jego śladami – odkrywania miejsc naznaczonych obecnością „ojca ubogich”, jak też przemiany serc w duchu wezwania: „Być dobrym jak chleb”. Kultywowanie pamięci o założycielu…
We wspólnocie Kościoła powszechnego przeżywamy wiele uroczystości – momentów ważnych z punktu widzenia religijnego, duchowego, ale też patriotycznego. Nie zdołamy uczestniczyć we wszystkich osobiście. Ważna jest jednak łączność ducha i wspólnota modlitwy, dla…
POKOCHAJ MARYJĘ Doświadczyli, że Ona w sposób realny i bardzo konkretny towarzyszy im w życiowych doświadczeniach wielkich porażek i małych zwycięstw. Poznali Jej moc w pokonywaniu trudności i skuteczność w walce z siłami…
Jak pogodzić spowiedź z racji pierwszego piątku z warunkiem nabożeństwa pierwszej soboty? Czy muszę ponownie iść do spowiedzi następnego dnia? Bardzo często pojawia się tego rodzaju wątpliwość u osób, które pragną praktykować zarówno…
KONSPEKT SPOTKANIA ŻYWEGO RÓŻAŃCA LIPIEC 2017 R. ⚬ Pieśń: Królowej Anielskiej śpiewajmy. ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: Człowiek po ciężkiej pracy potrzebuje chwili odpoczynku, aby nabrać sił do nowych obowiązków. Nie wolno…
LIPIEC 1 LIPCASobotaŚw. Ottona, biskupa Rdz 18, 1-15; Psalm z: Łk 1; Mt 8, 5-17 „Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój, ale powiedz tylko słowo, a mój sługa odzyska zdrowie”.…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Maryja zaufała Bogu bardziej niż sobie. Każdy z nas mierzy się z wątpliwościami i niepokojem. Czasem nasze rozterki są tak wielkie, że chcemy ukryć się przed…