Miesięcznik Formacyjny Różaniec
Wydanie: 10/2023
Temat numeru
PRZYJMIJ DAR STAROŚCI
Co Biblia mówi o starości? | Recepta na dobre przeżycie jesieni życia | Św. Jan Paweł II do osób w podeszłym wieku | Bunt, czyli nieposłuszeństwo
OD REDAKTORA NACZELNEGO
Mój dawny proboszcz ks. Eugeniusz zapamiętał słowa sędziwego rektora sandomierskiego seminarium: „Starość to niedobry wynalazek”. A kiedy zamieszkał w domu księży seniorów, powtarzał je częściej przy różnych okazjach, choć do końca życia był…
PROSTO Z WATYKANU
„Starość to szczególny czas, aby uwolnić przyszłość od technokratycznej iluzji, to czas czułości Boga” – mówi papież Franciszek nie tylko do starszych, lecz także do młodych. Młodość i starość. Wydaje się, że to…
TEMAT NUMERU
Ziemska droga Pana Jezusa uczy nas, że życie ludzkie na każdym etapie jest niestałe, wciąż splata cierpienie z radością. Od nas zależy, czy zaufamy w tym Bogu, i to do samego końca. Starość…
W oczach Boga każdy człowiek ma wielką godność, niezależnie od wieku, stanu i innych uwarunkowań. Jak to dostrzec? Może spróbować spojrzeć na siebie i innych Jego oczami? Pismo Święte to księga, która ukazuje…
Starość ma niejedno oblicze. Jaka jest albo będzie, zależy w dużej mierze od nas, od naszego spojrzenia na Boga, świat, innych ludzi i na siebie. Jak ją postrzegał Jan Paweł II? Odpowiedź jest…
Nasze otoczenie nieustannie się zmienia, my sami również podlegamy procesom, które zachodzą niezależnie od nas. Czy rzeczywiście nie mamy na to żadnego wpływu? Kiedy zaczyna się starość? Czasami w wieku 18 lat. Pomimo…
Nowa energia i spokój pozwalający zachować dystans do wielu spraw nie muszą się wykluczać. Żeby tak było, potrzeba mądrości, która przychodzi z wiekiem. Tworzenie skomplikowanych krzyżówek, wyjazdy na zawody, warsztaty malarskie i związane…
Każdy z nas ma swój Pawłowy oścień. Po co? Żeby wzrastać w pokorze prowadzącej do miłości – najpierw Boga, potem bliźniego. A co, jeśli tym bliźnim jest człowiek, który nas bardzo skrzywdził…? Pochodzę…
Z MARYJĄ PRZEZ ŻYCIE
Maryjo, pragnę Cię chwalić całym życiem! Pragnę dziękować Bogu za to, że Cię stworzył, wybrał, w tak przedziwny sposób uświęcił i wyniósł do chwały nieba. Miłość Boża wlała w Ciebie wszystkie łaski. Zostałaś…
Różaniec zrodził się w czasach wielkiego kryzysu i jego rozwój przypada na kolejne „trudne” czasy, bo wśród prześladowań katolicy szybciej decydują się na świętość. Opowieść o historii Psałterza Maryi zakończyliśmy w przededniu wybuchu…
Nie spodziewałem się, że jadąc na wpół dzikie i niedostępne wyspy, przeżyję tak wyjątkową lekcję pokory i zupełnie szczerej modlitwy. Tak, pamiętam ten widok dosyć dobrze. Wyrył się w mojej pamięci aż nadto…
Skoro znaleźliśmy już cnoty kojarzące się z dziećmi, to spróbujmy poszukać cnót właściwych ludziom „trzeciego wieku”. Niemłody już św. Paweł powiada, że istnieje smutek, który jest z Boga. Tomasz z Akwinu zauważa, że…
Przyglądamy się, jak Bóg realizuje swój wspaniały plan w naszym życiu rodzinnym. To droga piękna i trudna, bo naznaczona chorobą, cierpieniem i wieloma zachwycającymi cudami. Mam 31 lat, cudownego męża i trzech wspaniałych…
Nie jest ważne, co inni o nas myślą lub jak nas oceniają. Ważne jest, jak widzi nas Bóg. W Jego spojrzeniu pełnym miłości odkrywamy najgłębszą prawdę o nas samych. Kiedy Jezus stanął przed…
KATOLIK W ŚWIECIE
Rzym, Florencja, Mediolan. Na ulicach, w barach, służbach miejskich, przy straganach multi-kulti w pełnej krasie. Afryka ze wszystkimi odcieniami czerni, brązu, różnorodnością rysów twarzy, innością wynikającą z regionu pochodzenia jest uśmiechnięta, radosna. Pracownicy,…
Mówi się, że wiara bez rozumu jest niebezpieczna. Warto więc szukać w nauczaniu Kościoła uzasadnień prawd naszej wiary. W ten sposób poznajemy mądrość samego Chrystusa. Sobór Watykański I w Konstytucji dogmatycznej o Kościele…
Wolność jest cnotą. Czy człowiek wolny jest jak kot, który chadza zawsze własnymi drogami? Ile wspólnego z wolnością ma pokora, a ile pycha? Bunt i sprzeciw są obecne w życiu każdego człowieka. Oczywiście…
Miesiąc temu wspominałem o Apostole, który powątpiewał w wierze. I wyszło mu to na dobre, ponieważ miał szansę skonfrontowania własnych wątpliwości z Mistrzem. Zejdźmy jednak na ziemię. Codzienny pacierz, regularne sakramenty, cotygodniowa Msza…
Często się nie spodziewamy, że rozwiązania naszych problemów mamy właściwie pod ręką. Tak jest z ziołami, które rosną wokół nas – to doskonałe lekarstwa na wiele dolegliwości. Biblia podkreśla wartość naszego fizycznego ciała.…
W SZKOLE ŻYWEGO RÓŻAŃCA
Nikt z nas nie lubi otrzymywać złych wieści. W naturalny sposób pragniemy przyjmować tylko dobre. Niestety często musimy się mierzyć również z trudnościami. Maryja się nie spodziewała, że po zwiastowaniu anioła w Jej…
1 PAŹDZIERNIKAXXVI Niedziela Zwykła Ez 18,25-28; Ps 25; Flp 2,1-11 lub krótsze 2,1-5; Mt 21, 28-32 „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”.„Idź i pracuj!” Niestety, dzisiaj chcielibyśmy łatwego chrześcijaństwa. Dlatego ta scena…
TAJEMNICE RADOSNE Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie W chwili zwiastowania Syn Boga Ojca przybrał ciało z Maryi Dziewicy mocą Ducha Świętego. W tajemnicy wcielenia zarysowuje się zaczątek istnienia Kościoła pojmowanego w jego wymiarze mistycznym…
Jak rozumieć strukturę i zasady Żywego Różańca? Przedstawiamy zbiór najczęściej zadawanych pytań. Kto wymyślił Żywy Różaniec? Piękna, młoda dziewczyna z Lyonu – Paulina Jaricot. Pierwsza jej myśl to pomoc misjonarzom, wymyśliła zatem system…
Działalność misyjna wymaga zaufania, pokory, otwartości na Boże dary i obecność Pana w naszym życiu. Chciejmy iść za Nim i z Nim współdziałać. Jesteśmy w miesiącu różańcowym, ale też misyjnym, ponieważ 22 października…
Pieśń: Zawitaj, Królowo różańca świętego…Zapalający świecę: Światło Chrystusa.Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.Słowo moderatora krajowego: Panie, ratuj mnie! Bardzo lubię październik. Wspominam w nim swoje dzieciństwo i codzienną modlitwę różańcową. To właśnie w październiku…