Miesięcznik Różaniec Październik 1995
Od Wydawcy
Oddajemy do rąk Państwa nowy katolicki miesięcznik. Nowy — ponieważ w nowej szacie, w nowej formule redakcyjnej, choć jest on kontynuacją dawnego „Kółka Różańcowego”, które założył Sługa Boży Ksiądz Ignacy Kłopotowski w 1909 roku i które ukazywało się do 1953 roku, do czasu zamknięcia przez władze komunistyczne.
RÓŻANIEC jest pismem dla osób, które wiozą w Boga i które wierzą Bogu. Jest pismem dla osób, które wiedzą, że odejście od Boga jest początkiem wszelkiego zła i dla tych, które Boga zagubiły; także dla tych, które szukają Go — często w trudzie i udręczeniu.
O ile piękniejsza byłaby nasza codzienna rzeczywistość, gdyby Polska i cały świat były rzeczywistym Królestwem Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki. I gdyby rzeczywistość Ich Królestwa odzwierciedlała się w każdym ludzkim sercu.
Siostry Loretanki zapraszają wszystkie osoby i środowiska żyjące modlitwą różańcową, wszystkie kółka różańcowe, bractwa maryjne, grupy modlitewne do współpracy w tworzeniu różańcowego pisma.
Siostry Loretanki
Widzieliście piekło, do którego idą grzesznicy. By ich ratować, Pan Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca… Tym, którzy to nabożeństwo przyjmą, obiecuję ratunek. Przybędę w godzinę śmierci z całą…
Urodził się 20 lipca 1866 r. w Korzeniówce k. Drohiczyna. Uczęszczał do gimnazjum w Siedlcach. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1891 w Lublinie, gdzie pracował przez 17 lat W roku 1908 przeniósł się…
1.X – ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS (1873-1897) Św. Teresa już jako piętnastoletnia dziewczyna wstąpiła do karmelitanek, mimo młodego wieku jej powołanie było bardzo dojrzałe. Jak napisała później: „zrozumiałam, że jedynie miłość porusza…
Rozmowa Hanny Karaś z s. Cherubiną Zagajewską – urodzoną w 1915 r., od 1937 r. do chwili zamknięcia pisma pracowała w redakcji i administracji „Kółka Różańcowego”. – Siostra jest jedną z nielicznych osób, które…
Matko Różańcowa, biorę do ręki różaniec, całuję krzyż i nim się żegnam. Niech będzie uwielbiony Bóg w Trójcy Jedyny. Bądź pozdrowioną Bogurodzico – Dziewico. Róże kładę Ci pod stopy i każdym „Zdrowaś” razem…
1350 r. – Św. Brygida żyjąca ok. 1303-1373 uczy swoje siostry odmawiania pierwszej części „pozdrowienia anielskiego”, ku czci legendarnych 63 lat życia Maryi. Ówczesna konstrukcja sznura modlitewnego nie jest znana. 1409 r. -…
Bractwo Różańcowe jest najstarszą wspólnotą modlitwy różańcowej. Wywodzi się od św. Dominika Guzmana, urodzonego około 1170 r., a rozpowszechnione zostało przez bł. Alana de la Roche i kolońskiego przeora o. Jakuba Sprengera OP.…
Katechizm jest dla katolika tą księgą, do której winien stale powracać. Otwieramy więc miejsce wspólnego czytania Katechizmu Kościoła Katolickiego. A tematy będzie nam podsuwać kalendarz liturgiczny. W listopadzie zastanowimy się nad rzeczami ostatecznymi:…
Czy próbowaliście kiedyś przeżyć choćby jeden dzień w obecności aniołów? To naprawdę wielkie przeżycie – stale zdawać sobie sprawę z tego, że tuż obok jest ktoś mi życzliwy, ktoś posłany do mnie, aby…
Jak polska pobożność maryjna wygląda w oczach socjologa religii ks. prof. Witolda Zdaniewicza SAC, kierownika Katedry Socjologii Religii ATK i dyrektora pallotyńskiego instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Publikujemy obszerne fragmenty wywiadu udzielonego „Słowu-Dziennikowi Katolickiemu”…