Miesięcznik Formacyjny Różaniec
Wydanie: 05/2022
Temat numeru
ISKRA, KTÓRA ROZNIECIŁA OGIEŃ
Sługa Boża Paulina Jaricot błogosławioną! | Pozwól mi chwalić Cię Panno święta | Zatrzymać czy zaprosić młodzież? | Rozważania różańcowe z Pauliną Jaricot
OD REDAKTORA NACZELNEGO
W Paulinie zakochałem się późno, ale muszę przyznać, że była to „miłość od pierwszego wejrzenia”. Od dzieciństwa w moim domu dużo się mówiło o Żywym Różańcu (ŻR), bo moja ciocia Jasia była zelatorką.…
PROSTO Z WATYKANU
W październiku 2021 r. w Rzymie został uroczyście rozpoczęty synod biskupów, którego temat brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Każdy może zabrać głos. Gdy myślę o trwającym od października minionego roku…
TEMAT NUMERU
Każdy człowiek w planach Bożych ma swoje niepowtarzalne miejsce i zadanie. Każdemu z nas dobry Bóg powierzył jakąś bardzo wyjątkową misję. Wierzysz w to? Dla wierzącego nic nie dzieje się przypadkiem. Próbuje on…
Jej historia ma prawo kłuć sumienia, zwłaszcza tych, którym w życiu jest dobrze, którym po ludzku niczego nie brakuje. Chociaż ona też początkowo pokładała ufność w dostatku. DZIECIŃSTWO Wydaje się, że ma wszystko.…
Przemiany w XIX-wiecznej Francji przypominają w pewnym stopniu dzisiejszy kryzys wiary.Na trudne czasy Zbawiciel daje nam niezwykłych świętych. Nowożytność jest zwykle oceniana przez historyków jako czas upadku wpływów Kościoła i stopniowej dechrystianizacji. Początek…
Założycielka Żywego Różańca żyła w trudnych czasach. Miała swoje wady i przeżywała niemałe trudności jak każdy z nas. W czym zatem tkwi sekret jej świętości? Paulina Jaricot była córką kapitalisty. Słowo to nie…
Relacja z Jezusem to zaproszenie skierowane do człowieka, aby ten za Nim podążał. „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” – zapytali uczniowie. „Chodźcie, a zobaczycie” – odpowiedział Jezus. Paulina Jaricot żyła w trudnych czasach i doświadczała…
Z MARYJĄ PRZEZ ŻYCIE
Dziś prowadzisz mnie, Matko, ku Górze Tabor, gdzie dokonało się coś niezwykłego, gdzie Twój Syn ukazał swoją chwałę, gdzie przemienił się wobec trzech swoich uczniów. Ewangelista Marek tak opisał to wydarzenie, umieszczając we…
Łacińskie devotio nie ma nic wspólnego z pobożną przesadą lub udawaniem i oznacza żarliwe powierzenie się Bogu! Tomasz z Akwinu wyjaśnia, że cnota pobożności (żarliwości) ma usprawnić wolę człowieka, aby był w stałej…
Pole pełne zboża paliło się wielometrowym ogniem. Mieszkańcy wioski na kolanach modlili się do Maryi o ocalenie ich domów. Cuda budują ludzką wiarę, pogłębiają ją. Nasze niedowiarstwo zbiera dzięki nim bezsprzeczne dowody na…
Są spojrzenia, których się nie zapomina. Pełne miłości, ciepła, światła, czułości, radości. Mogą też być pełne smutku, bólu, łez… Jedne i drugie pozostawiają ślad w sercu. Ostatni rodzaj spojrzenia Maryi, o którym mówi…
Wielkie dzieła zaczynają się od rzeczy małych, a rozrastają się dzięki modlitwie i zaangażowaniu jak największej liczby osób. Bo każdy człowiek jest ważny i każdy może pomóc. Bóg wybiera osoby proste i pokorne,…
Wielu z nas bywało już na takich ścieżkach. Wielu przemierzało je z różańcami. Te miejsca tchną pokojem. I pewnie dlatego tak bardzo je kochamy. Przejdźmy tę drogę jeszcze raz… Błogosławiona Anna Katarzyna Emmerich…
KATOLIK W ŚWIECIE
Pośród wielu absurdów współczesności pojawiło się zjawisko cancel culture, czyli proces unieważniania (wyrzucania ze społecznej pamięci) przeszłości, związanych z nią postaci, symboli, znaczeń. Na Zachodzie zjawisko stało się modą i znakiem politpoprawnej nowoczesności,…
Każdy chrześcijanin wie, że nie brakuje mu powodów do szczęścia. Jest przecież umiłowanym dzieckiem Boga. Czy obecność na Mszy Świętej to dla nas tylko radosne przeżycie? Msza Święta, którą celebrujemy w sposób szczególny…
Początki chrześcijaństwa na Węgrzech wiążą się z zaniechaniem podbojów europejskich przez wojownicze plemiona madziarskie po klęsce doznanej od wojsk cesarskich nad rzeką Lech w 955 r. Nowym księciem został Taksony, który zdecydował się…
W ramach trwającego synodu cały świat – w tym Kościół warszawski – stawia pytanie: „Co z tą naszą młodzieżą?”. Coraz mniej ich w murach naszych świątyń. Czy to oznacza, że zniknęli z Kościoła?…
Trudno wyobrazić sobie polski krajobraz bez kapliczek, figurek i przydrożnych krzyży. W wielu miejscach są już zapomniane, zarośnięte – dawniej były otaczane opieką i czcią. Ożywają niektóre i dziś, gdy nadejdzie maj czy…
W Księdze Rodzaju czytamy, że ludzie mają czynić sobie ziemię poddaną. We współczesnym świecie ten Boży nakaz czasem jest mylnie przeciwstawiany ekologii. Ktoś, kto uprawia ziemię zgodnie z etyką katolicką, ani nie stawia…
W SZKOLE ŻYWEGO RÓŻAŃCA
Często bywamy zmęczeni pracą, przeżywamy w konflikty na jej tle. Poświęcamy jej większą część swojego życia. Co myślimy o naszej pracy, a jak patrzy na nią Bóg? Jedną z najważniejszych czynności, które zaprzątają…
1 MAJAIII niedziela Wielkanocy Dz 5, 27b-32. 40b-41; Ps 30; Ap 5, 11-14; J 21, 1-19 lub krótsza J 21, 1-14 „Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?”.To pytanie z ust Zbawiciela pada pod…
„Módlcie się do Jezusa przez Maryję, to jest sposób, by pójść do nieba”. Jezu, Ty swoją Matkę przyjąłeś z duszą i ciałem do nieba. Ona, przychodząc do swoich dzieci w Lourdes, Fatimie, Gietrzwałdzie…
Mamy za sobą już XX Konferencję Moderatorów Diecezjalnych Żywego Różańca. Za nami czas twórczych pomysłów i ważnych decyzji. A przede wszystkim – pytań skierowanych do Ducha Świętego. Najczęściej słyszanym stwierdzeniem, jakie wybrzmiewało z…
Wielu z nas nigdy nie wyjedzie na misje. Możemy jednak dbać o to dzieło przez modlitwę i organizowanie materialnego wsparcia dla misjonarzy. Kiedy byłem na europejskim spotkaniu Papieskich Dzieł Misyjnych (PDM) w Madrycie,…
Skuteczny środek zbawienia Kiedy czytamy żywoty świętych, widzimy, że oni raz po raz pokazują swoim życiem, iż nie ma nic wspanialszego i przyjemniejszego Bogu niż współpraca dla zbawienia ludzkich dusz. W tym celu…