Miesięcznik Różaniec Październik 2017 r.
Było zwyczajem Żydów, aby imię dziewczynkom nadawać czternastego dnia po urodzeniu. Wybór imienia dla Najświętszej Dziewicy nie był przypadkowy. Pochodził z objawienia niebiańskiego. Tak mówi nam o tym św. Alfons Liguori: „Najchwalebniejsze Imię Maryi, które zostało nadane Matce Bożej, nie na ziemi wynalezionym zostało, ani ułożonym rozumem ludzkim, ani według ich woli rodziców obrane, jak to ma miejsce z wszystkimi innymi imionami, które sobie ludzie nadają; lecz pochodzi ono z nieba i samo to miłosierdzie Boże nadało je Najświętszej Pannie”.
Litania loretańska utkana jest z wielu pięknych biblijnych i wypływających z tradycji Kościoła „imion” Maryi. W Lourdes Matka Boża sama powiedziała o sobie: „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. W ten sposób jakby chciała potwierdzić ogłoszony przez papieża dogmat o Jej niepokalanym poczęciu. W Fatimie przedstawiła się dzieciom kolejnym imieniem: „Jestem Matką Boską Różańcową”. To imię Maryi wskazuje na moc różańca, modlitwy, o którą prosi, by odmawiać ją codziennie, modlitwy, która ma moc uprosić pokój dla świata, ma moc wyprosić koniec wojny, nawrócenie Rosji. To piękne imię zwiastuje zwycięstwo Niepokalanego Serca Maryi, jeśli ludzie odpowiedzą na Jej wezwanie, odwrócą się od grzechu i zła, powrócą do Boga, którego wyrzucili ze swojego życia.
Z taką wiarą i nadzieją zwracajmy się do Maryi, Matki i Królowej Różańcowej, szczególnie w tym miesiącu, w którym w Jej wspomnienie, a zarazem pierwszą sobotę miesiąca Polska zostanie opasana różańcem (7 października). Przecież już św. Bernard wlewa w nasze serca tę otuchę i zapewnienie, że jeśli zwrócimy się do Maryi, nie zostaniemy sami: „Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że nigdy nie słyszano, abyś opuściła tego, kto się do Ciebie ucieka, Twej pomocy przyzywa, Ciebie o przyczynę prosi. Tą ufnością ożywiony, do Ciebie, o Panno nad pannami i Matko, biegnę, do Ciebie przychodzę, przed Tobą jako grzesznik płaczący staję. O Matko Słowa, racz nie gardzić słowami moimi, ale usłysz je łaskawie i wysłuchaj. Amen”.
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
O kim myślimy, gdy odmawiamy różaniec? O Maryi czy o Jezusie? O Matce czy o Synu? Dobrze jest zadać sobie to pytanie, nawet jeśli koraliki naszego różańca są już mocno wytarte. W dniu…
Jakiś czas temu czytałem wywiad z siostrą Małgorzatą Chmielewską, przełożoną wspólnoty Chleb Życia, w którym zwróciła uwagę, że dzisiaj wychowuje się chłopców na „niuniusiów” – zamiast wyrabiać u nich postawę rycerstwa i szlachetności,…
W czasie pierwszego objawienia trojgu dzieciom w Fatimie Matka Boża prosiła: „Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny!”. Podczas drugiego objawienia, 13 czerwca 1917 r., na pytanie dzieci, czego…
16 października 2002 r. św. Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae ogłosił rok 2003 Rokiem Różańca. Zaproponował też dodanie do różańca tajemnic związanych z publiczną działalnością Jezusa. Nazwał je tajemnicami światła.…
Jak mawiają ludzie, Ludwik godziwie przeżył swoje lata. Miał już pewnie dobrze po siedemdziesiątce i choć duch był w nim żywotny, ciało osłabło zupełnie. Czuł w ostatnich czasach, że siły całkowicie go opuszczają.…
Średniowieczna legenda głosi, że św. Dominik, posłany przez papieża, by zwalczyć herezję albigensów, długo pracował bez widocznych skutków. Jego kazania, choć płomienne, nie nawracały heretyków. Trud i podejmowane praktyki ascetyczne wydawały się zupełnie…
„Chleb w więzieniu był jedynym plastycznym materiałem, który nadawał się do wykonania różańca. Mimo permanentnego głodu poświęciłem ten kęs chleba” – wspomina Józef Urbanowicz. Józef Urbanowicz pochodzi z Holszan w powiecie oszmiańskim na…
Szkoła na Kabatach to tylko jedna z wielu placówek edukacyjnych rozsianych po Warszawie. A jednak jest w niej coś niezwykłego… W ubiegłym roku szkolnym około sześćdziesięciorga dzieci zaangażowało się w „promocję modlitwy różańcowej”…
Początki modlitwy różańcowej tradycja mocno łączy z postacią naszego ojca, św. Dominika. W założonym przez niego Zakonie Kaznodziejskim kultywowanie i szerzenie różańca ma swoje bardzo ważne miejsce, ponieważ „różaniec to Credo, które stało…
Rozmowa z o. Stanisławem M. Piętką OFMConv prezesem narodowym Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce Idea rycerskości kojarzy się raczej ze średniowieczem. Jaki był sens odwoływania się do niej w kontekście czci Niepokalanej? Idea…
Lubię kolorowe rzeczy, więc kiedy w przykościelnym sklepiku z dewocjonaliami zobaczyłam pięknie opakowany kolorowy mały różaniec – na dodatek wykonany z drewna, które uwielbiam – nie wahałam się, dokonałam zakupu. Trudno mi kupić…
Cel „Różańca do granic” jest precyzyjny: modlitwa o zbawienie dusz. Jedynie forma zaskakuje. O tym, że odmawianie różańca nie jest łatwe, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale tym razem nie chodzi jedynie o przekraczanie…
Maryjo, gdy usłyszałaś z ust Elżbiety okrzyk: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana” (Łk 1, 45), wyśpiewałaś całą radość swojej duszy. Całym duchem wielbiłaś Boga, swego Zbawcę,…
Proces dojrzewania w wierze, który przebiega integralnie w domu rodzinnym i w szkole, jest gwarancją spotkania młodego człowieka z żywą osobą Jezusa Chrystusa i okazją do stawania się prawdziwym Jego świadkiem w codziennym…
Bóg zaprasza nas do nieba, a Maryja wskazuje nam drogę i przypomina, że pomimo zmieniającego się świata różaniec, szkaplerz i pokuta są nie tylko aktualne, lecz również ważne na drodze naszego uświęcenia. Każdy…
„Zawsze pamiętamy, że «u początku bycia chrześcijaninem nie ma decyzji etycznej czy jakiejś wielkiej idei, jest natomiast spotkanie z wydarzeniem, z Osobą, która nadaje życiu nową perspektywę, a tym samym decydujące ukierunkowanie»”. Zacytowane…
Lubimy spotkania rodzinne. Pozwalają choć chwilę pobyć ze sobą, porozmawiać, zobaczyć, jak dzieci i wnuki urosły. Spotkania wielkiej rodziny różańcowej od kilku lat odbywają się w czerwcu na Jasnej Górze. W poszczególnych diecezjach…
W dniach 24-28 lipca br. w Gietrzwałdzie uczestniczyłam w ogólnopolskich rekolekcjach dla zelatorów Żywego Różańca, które prowadził o. Stanisław Przepierski, dominikanin. Grupa rekolekcyjna liczyła 21 osób z różnych stron Polski. Atmosfera miejsca oraz…
Eucharystia oznacza dosłownie dziękczynienie. Pierwsi chrześcijanie, kiedy szli na Mszę świętą, mówili, że idą dziękować Bogu przez Chrystusa w Duchu Świętym. Najlepiej widać nasze nastawienie wobec Gospodarza uczty eucharystycznej, gdy używamy trybularza i…
– Matko przełożona, przyjechała ta nowa.- Niech wejdzie.Przełożona Sióstr św. Doroty posługujących w szpitalu dziecięcym w Treviso nie była zachwycona, że przydzielono jej do pracy właśnie tę siostrę. Słyszała o niej same złe…
Miałam pewnie nie więcej niż pięć–sześć lat, gdy około godz. 12.30 lub 20.20 (albo i wtedy, i wtedy) brałam do rączek swój różaniec, wręczałam różańce Mamie, Tacie i czekałam na radiowy komunikat wzywający…
Bonifraterska Rodzina Różańcowa, funkcjonująca na zasadzie Żywego Różańca, powstała przy Zakonie Szpitalnym św. Jana Bożego. Pierwotnym jej zamiarem była modlitwa o nowe powołania do zakonu bonifratrów. Z czasem okazało się, że konieczne jest…
Czy podkreślając znaczenie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, nie zapominamy czasem, że to Jezus jest Bogiem i to On zbawił świat, a Maryja jest tylko człowiekiem, stworzeniem? „Bóg pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo…
⚬ Pieśń: Zawitaj, Królowo Różańca świętego… ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: W historii Kościoła apostołami różańca byli nie tylko papieże, biskupi, kapłani czy zakonnicy, lecz także ludzie świeccy: bł. Bartłomiej Longo,…
1 PAŹDZIERNIKAXXVI Niedziela Zwykła Ez 18, 25-28; Ps 25; Flp 2, 1-11; Mt 21, 28-32 „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy!”.Każdy dzień jest dla nas sposobnością do pracy nad sobą, abyśmy mimo…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Maryjo, dziękujemy Ci za Twoje „tak”, za pełne miłości i pokory przyjęcie woli Bożej. Choć nie wiedziałaś, jak od tego momentu potoczy się Twoje życie, to…