Miesięcznik Różaniec WRZESIEŃ 1996
Młodzi ludzie, rozproszeni w czasie wakacji, znów gromadzą się w szkołach i rozpoczynają naukę. Stają przed nowymi zadaniami, w które wpisane są wielorakie szanse, ale także najróżniejsze zagrożenia. Dlatego wrzesień to miesiąc, w którym z miłością i zatroskaniem spoglądamy w stronę dzieci i młodzieży.
Początek roku szkolnego każe nam postawić wiele pytań. Czy młodemu pokoleniu nie trzeba pomóc odróżnić tego, co służy jej dobru, od tego, co służy „dobru” pewnych środowisk? Czy nie trzeba otworzyć jej oczu na fakt, że jest ona dla wielkich koncernów i małych polityków najlepszym rynkiem zbytu i kartą przetargową w grze o wielkie pieniądze, że wszystko to jest dowodem manipulacji młodzieżą dla osiągnięcia własnych zysków?
Mówić głośno prawdę, nawet trudną – to nasze zadanie. Dlatego Kościół wskazuje na konieczność rozwoju całego człowieka. Dlatego naucza, że wolność jest zadaniem i wzywa do odpowiedzialności za życie swoje i innych, za przyrodę i za losy świata.
W tym miesiącu zapraszamy Czytelników do refleksji nad młodzieżą. Jest ona naszą nadzieją, jednak od nas zależy, czy młode pokolenie stanie się mocnym oparciem dla nadchodzącego trzeciego tysiąclecia.
Siostry Loretanki
W kościele św. Floriana ks. Ignacy Kłopotowski codziennie zasiadał w konfesjonale tuż przy zakrystii o godzinie szóstej rano. Jeśli nie było penitentów, spędzał w konfesjonale czas na modlitwie. W dni powszednie odprawiał Mszę…
1 IX BŁ. BRONISŁAWY Niewiele wiemy o tej krakowskiej zakonnicy z XIII w. Zapewne pochodziła z rodu Odrowążów i była krewną św. Jacka oraz – co bardzo prawdopodobne – św. Czesława. Tak jak…
Cudowna figura Matki Bożej Fatimskiej, zwana przez niektórych Niebieską Podróżniczką, nawiedza we wrześniu stolicę Polski. Przybywa do Warszawy już po raz czwarty, choć pierwszy raz stanie się mieszkanką Warszawy na dłużej niż trzy…
Po raz pierwszy na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Protoewangelii Jakuba – apokryfu napisanego bardzo wcześnie, bo już w drugiej połowie II w. W swym dziele spisał on ustne i pisane przekazy kościelne…
W maju 1956 r. kard. Stefan Wyszyński pisał podczas swojego uwięzienia: „Nazwano mnie prymasem maryjnym. Gorąco pragnę życiem swoim usprawiedliwić tę nazwę. Mogę to czynić w doskonały sposób tylko wtedy, gdy upodobnię się…
Aby międzynarodowa solidarność, zwłaszcza krajów chrześcijańskich przyczyniła się do zmniejszenia ubóstwa na świecie. W Gdańsku w 1987 r. Jan Pawef II, nawiązując do słów św. Pawła: „Jedni drugich brzemiona noście” (Ga 6, 2)…
Bóg, powołując człowieka do życia, stworzył go „w wolności”: Bóg chciał, żeby człowiek zaistniał, człowiek zaś miał chcieć wybrać życie w zjednoczeniu ze Stwórcą. Dana człowiekowi wolność pozostaje zadaniem – zadaniem podejmowania właściwych…
Prawdziwe poznanie niedostępnej tajemnicy polega na tym, że Boga można pojąć tylko jako Boga i że już dalej nic o Nim się nie szuka, jak tylko Jego woli. bez której nie możemy Mu…
O człowieku, który opuszczając własną ojczyznę wyjeżdżał na Zachód, uciekając spod „opieki” systemu kłamstwa mówiliśmy kiedyś „wybrał wolność”. Czy to nie dziwne słowa? Jak można „wybrać wolność”, skoro sam akt wyboru jest znakiem…
Często, także w Kościele, słyszy się o sympozjach, zjazdach, seminariach, kongresach. Na takie spotkania zapraszani są wybitni myśliciele i znawcy tematu. Jest dużo rozgłosu, błysku fleszów, wywiadów… „OBLĘŻENIE JERYCHA” A są też takie…