Cudowna figura Matki Bożej Fatimskiej, zwana przez niektórych Niebieską Podróżniczką, nawiedza we wrześniu stolicę Polski. Przybywa do Warszawy już po raz czwarty, choć pierwszy raz stanie się mieszkanką Warszawy na dłużej niż trzy dni.
PIERWSZY POBYT
W 1978 r. Matka Boża Fatimska wyruszyła w tzw. Światową Pielgrzymkę Pokoju. Na jej szlaku miała znaleźć się również Polska. Kiedy jednak 5 maja odrzutowiec, na którego pokładzie znajdowała się figura Madonny, wylądował na Okęciu, skierowano samolot na nieużywany pas startowy. Władze postanowiły nie dopuścić do planowanego nawiedzenia Fatimskiej Pani, która zapowiedziała w 1917 r. upadek komunizmu i nawrócenie Rosji. Wprawdzie zezwolono wszystkim uczestnikom pielgrzymki opuścić lotnisko, ale figurę zamknięto w kabinie pilota, zaś uzbrojeni strażnicy zaciągnęli wartę przy samolocie. Figura była w Warszawie, ale nikt z warszawiaków z nią się nie spotkał. Pielgrzymi, pozbawieni swej Madonny, poprosili fianciszkanów z Niepokalanowa o wykonanie drucianego obrysu statuy fatimskiej. Z nim – jak z ramami pustego obrazu – wyruszono w krótką pielgrzymkę po Polsce.
„Nieobecna Madonna”, jak zaczęto nazywać ten obrys, na prośbę Księdza Prymasa pozostała już na stałe w Warszawie. Można ją oglądać w kościele Matki Bożej Królowej Świata, w świątyni, której konsekracja łączy się z ponownym przybyciem figury do naszej ojczyzny.
DRUGI POBYT
Sława „Nieobecnej Madonny” rozeszła się po Polsce i poza jej granice, tak że komunistyczne władze, chcąc zapewnić świat o panującej w kraju wolności religijnej, były zmuszone prosić o sprowadzenie nie wpuszczonej figury. 22 sierpnia 1979 r. figura została przywieziona do Warszawy, by być na uroczystości konsekracji kościoła Matki Bożej Królowej Świata. W prezbiterium konsekrowanej przez prymasa Wyszyńskiego świątyni spotkały się figura i jej obrys. Pielgrzymująca Pani i „Nieobecna Madonna”.
TRZECI POBYT
Po raz trzeci figura Matki Bożej Fatimskiej znalazła się w Warszawie, kiedy wracała z Międzynarodowego Kongresu Młodzieży w Moskwie. 21 października 1992 r. figura wylądowała na warszawskim lotnisku i po raz pierwszy wyruszyła na szlak nawiedzenia miasta. Najpierw została przewieziona na Starówkę, skąd wprowadzono ją procesjonalnie do katedry. Kiedy falujący tłum witał Panią z Fatimy, z głośnika padły słynne słowa: „W 1978 r. odmówiono Pielgrzymującej Dziewicy wstępu do Polski… do jej własnego kraju! A dziś przybywa ona z Rosji, po ceremonii ukoronowania na Placu Czerwonym!”
Po Mszy świętej odprawionej w katedrze przewieziono figurę do kościoła Matki Bożej Zwycięskiej na Pradze, a potem do kościoła księży pallotynów przy ul. Skaryszewskiej, gdzie odbyło się całonocne czuwanie. Następnego dnia tysiące wiernych oddawało hołd Maryi w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej, skąd przewieziono ją jeszcze do kościoła Matki Bożej Królowej Świata. Stamtąd w uroczystej procesji odprowadzono figurę na lotnisko, gdzie specjalnym nabożeństwem pożegnano figurę odlatującą do Rzymu.
CZWARTY POBYT
Już po raz czwarty Pielgrzymująca Madonna nawiedza naszą stolicę. Pozostanie w Warszawie od 21 września do 6 października, a jej szlak będzie bardzo bogaty. Oprócz archikatedry św. Jana figura nawiedzi ponad trzydzieści kościołów w Warszawie i pozostałych dekanatach obu diecezji, a także Wyższe Seminarium Duchowne.
Artykuł pochodzi z Miesięcznika Różaniec – Wrzesień 1996
Wydawnictwo Sióstr Loretanek POLECA
Przy Niepokalanym Sercu Maryi
o. Stanisław Przepierski OP
Wspomnienia o Jezusie, wyryte w duszy Maryi, towarzyszyły Jej w każdej okoliczności, sprawiając, że powracała myślą do różnych chwil swego życia obok Syna” – pisał św. Jan Paweł II. Gdy w pierwsze soboty miesiąca zaczniemy dotrzymywać towarzystwa Bożej Matce w rozważaniu tajemnic różańca, wejdziemy na drogę duchowości Jej Niepokalanego Serca.