Miesięcznik Różaniec CZERWIEC 1996
Czerwiec jest miesiącem, w którym kalendarz liturgiczny każe nam pochylić się nad wielkimi tajemnicami zbawienia: obchodzimy w nim Boże Ciało, uroczystość Trójcy Świętej i Najświętszego Serca Jezusa. Spróbujmy przyjrzeć się tym misteriom chrześcijańskiej wiary w perspektywie święta Niepokalanego Serca Maryi. Ono jest kluczem do zrozumienia tajemnicy Bożej miłości.
Wiemy, że Bóg do końca nas umiłował i pragnie naszego zjednoczenia z sobą. Maryja jest dla nas wzorem trwania w jedności z Bogiem. Wiemy też, że Chrystus oddał się nam z miłości w sakramencie swego Ciała i Krwi – swe człowieczeństwo przyjął z Maryi Dziewicy. Symbolem miłości Bożej jest Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia – Maryja jest z nim doskonale zjednoczona, a rany zadane Sercu Syna, ranią również Serce Matki.
Na drodze do zjednoczenia z Bogiem stoi grzech. Prośmy Maryję bez zmazy poczętą, aby nasze serca wypełniła miłość, wierność i pokora. Życzymy wszystkim, aby lektura „Różańca” pomogła odnaleźć w Niepokalanym Sercu Maryi ratunek i ucieczkę przed wszelkim grzechem. Obyśmy byli święci i nieskalani przez obliczem Boga w Trójcy Jedynego!
Siostry Loretanki
Dla nadania szerszego zasięgu podejmowanym dziełom wydawniczym ks. Ignacy Kłopotowski postanowił przenieść się do stolicy. Przyjechał do Warszawy po wygaśnięciu rewolucji 1905 r. Władze carskie wykonywały w mieście setki wyroków śmierci. Archidiecezją warszawską…
2. VI UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ Zbawienie każdego z nas ma strukturę trynitarną: Bóg Ojciec daje nam swego Syna, przez którego napełnia nas darami przynoszącymi owoce na życie wieczne. Czcząc tajemnicę Trójcy Świętej nie…
Po nawiedzeniu w archidiecezji białostockiej, 23 marca figura Matki Bożej Fatimskiej przewieziona została uroczyście do diecezji ełckiej. Tysiące wiernych witało Maryję w ełckiej katedrze, wspominając dzień 6 czerwca 1991 r., kiedy to podczas…
Słowo „uboga” doskonale wyraża prawdę o Matce Jezusa. Maryja jest najbardziej „u-Boga”, czemu daje wyraz Sobór Watykański II: „Ona to zajmuje pierwsze miejsce wśród pokornych i ubogich Pana, którzy z ufnością oczekują od…
Od wczesnych godzin rannych Polacy grupami gromadzili się na placu św. Piotra. O 10.30 rozpoczęta się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem abpa Mariana Przykuckiego, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. W koncelebrze uczestniczyli: bp Zbigniew Kraszewski, bp…
Z Eucharystią wiążą się i do niej zmierzają inne sakramenty, wszystkie kościelne posługi i dzieła apostolstwa. Jest ona korzeniem i podstawą społeczności chrześcijańskiej, działalności misyjnej i apostolatu. Dlatego Kościół po konsekracji wypowiada słowa:…
Aby nakreślone przez Synod Afrykański linie działania odnowiły zapał ewangelizacyjny wspólnot chrześcijańskich w Afryce. W czerwcu wierni na całym świecie modlą się za wspólnoty chrześcijańskie w Afryce, o nowy zapal ewangelizacyjny dla nich.…
Słowo stało się ciałem i opuściło tabernakulum, którym było niepokalane łono Maryi. Jezus objawił się światu w żłobie, który służył do karmienia zwierząt. Na niebiosach rozlegają się głosy anielskie śpiewające o pokoju przynoszonym…
Źródło i szczyt – te dwa słowa na określenie Eucharystii Katechizm zaczerpnął z nauczania ostatniego Soboru. Radzę je dobrze zapamiętać, gdyż świetnie streszczają dwa tysiące lat rozmyślań Kościoła nad niezwykłym darem Jezusa -…
Śpiewem Litanii Loretańskiej, pieśnią Chwalcie łąki umajone zakończyliśmy maj, miesiąc poświęcony Matce Bożej i Matce naszej. Czerwiec rozpoczynamy również litanią; wołamy: „Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają”. Jakże dokładnie sprawdza się…