Miesięcznik Różaniec Czerwiec 2017 r.
Pola Lednickie. Jak co roku przybywa na spotkanie kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi. Żywe, rytmiczne śpiewy świadczą o radości oraz niespożytej energii i entuzjazmie młodych. I w jednym momencie to morze rozśpiewanych i rozbawionych ludzi milknie. Zapada zupełna cisza. Do ołtarza idzie procesja z pochodniami, dymiącymi kadzielnicami. Niesiony jest Najświętszy Sakrament w ogromnej monstrancji. Teraz Jezus – żywy i prawdziwy Bóg – ma tutaj coś do powiedzenia tym młodym sercom, często pogubionym i poranionym w życiu. Teraz On przemawia w ciszy. Teraz nawet powietrze jest przepełnione Jego obecnością. „Ukaż mi, Panie, swą twarz. Daj mi usłyszeć Twój głos. Bo słodki jest Twój głos i twarz pełna wdzięku. Ukaż mi, Panie, swą twarz” – rozlega się pełen dostojeństwa modlitewny śpiew.
Przyznam się, że brakuje mi takiego rozmodlenia podczas procesji Bożego Ciała. Niosę przecież tego samego Jezusa w pięknej barokowej monstrancji. Zamiast głośnego dźwięku dzwonków, waty cukrowej, łamania gałązek brzozowych i rozmów w tyle procesji marzy mi się cisza. Zupełna cisza, w której można doświadczyć obecności Tego, który pozostał z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata. Cisza, która poruszyłaby niejedno zagubione, wystraszone tempem świata serce, które „jest niespokojne, dopóki nie spocznie w Tobie, mój Boże”. Cisza, która jest świadkiem żywej wiary, a nie tradycji. Bo przecież „wiarą ukorzyć trzeba zmysły i rozum swój. Bo tu już nie ma chleba, to Bóg, to Jezus mój”.
I nie musisz jechać na krańce świata, aby podziwiać cuda natury, architektury, techniki. Ten „cud nad cudami”, jakim jest obecność Boga w kawałku chleba – Eucharystii – masz na co dzień na wyciągnięcie ręki. Czy to dostrzegasz? Czy potrafisz się Nim zachwycać?
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
„Cóż jest więc istotą tej Wieczerzy? To gesty łamania chleba, rozdzielania go swoim uczniom i podawania kielicha z winem wraz z towarzyszącymi im słowami w kontekście modlitwy, w którym są umieszczone: jest to…
Każdego roku na przełomie maja i czerwca telewizja przypomina widzom film Biała sukienka – „przypowieść na Boże Ciało”. Choć to film świecki, jest bardzo trafną i dowcipną analizą naszej religijności i kultury. Nie…
Za chwilę ma ruszyć procesja do czterech ołtarzy. Ksiądz proboszcz pod baldachimem, ze złotą monstrancją. Nagle podchodzi do niego wikary i szepcze: „Proszę księdza proboszcza, w monstrancji nie ma Pana Jezusa”. W odpowiedzi…
Czysta wiara zamiera, a ludzie wierzący oczekują znaków działania Pana Boga w świecie. Gdy ich nie ma, pojawiają się rozterki i wątpliwości, które – gdy nie są wyjaśniane i rozstrzygane – mogą przerodzić…
„Obiecując poprawę, mąż przytulił nas mocno, a ja w tym przytuleniu czułam ramiona samego Boga” – wyznaje Marlena, uczestniczka wieczoru uwielbienia, podkreślając, że odkąd postawili Boga na pierwszym miejscu swojego rodzinnego życia, zyskało…
Deklaracja „nie wierzę” dla wielu ludzi paradoksalnie nie oznacza negacji istnienia Boga. Jest raczej dramatycznym wyznaniem: „Nie potrafię sobie wyobrazić”. To fakt: trudno wyobrazić sobie, że Stwórca świata chciał pomieścić cały swój majestat…
Był czerwiec 1935 r. Dwóch młodych mężczyzn podróżowało przez centrum Paryża. Dziwna to była przyjaźń. André był zagorzałym, wojującym ateistą, na wskroś przesiąkniętym nienawiścią do chrześcijaństwa. Uważał, że Kościół jest „zbieraniną ludzi głupich…
Często pojawiają się głosy, że „księża wtrącają się do polityki”. Wielu cytuje słowa Chrystusa „Oddajcie więc cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” jako argument za tym,…
„Wyjdźmy, wyjdźmy, by ofiarować wszystkim życie Jezusa Chrystusa. Powtarzam tu całemu Kościołowi to, co wielokrotnie powiedziałem kapłanom i świeckim w Buenos Aires: wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice,…
Maryjo, dzięki Twemu fiat Chrystus mógł złożyć Ojcu Niebieskiemu ofiarę ze swego Ciała i Krwi. Twoje łono stało się prawdziwą dzieżą, w której Jezus wyrobił ciasto na Przaśnik Nowego Przymierza. Dzięki Twemu zaufaniu…
Pochodzę z katolickiej rodziny, przyjąłem sakramenty, zawsze uczęszczałem do kościoła i nigdy w słowie nie zaparłem się Boga. A jednak coś się stało, że oczy zaszły mi mgłą. Może to kwestia przysłowia opartego…
Gietrzwałd, niewielka miejscowość w północnej części Polski, którą każdego roku odwiedza około miliona wiernych z Polski i spoza jej granic, stał się znany dzięki objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce w 1877 r.…
Kiedy patrzymy na Fatimę, nasza uwaga zwykle koncentruje się na różańcu, pokucie, nawróceniu. Nie można jednak oddzielać Eucharystii od Fatimy, ktokolwiek bowiem pomija eucharystyczny aspekt przesłania Fatimskiej Pani, tym samym wypacza jego prawdziwy…
Rozmowa z Abp. Mieczysławem Mokrzyckim przewodniczącym Konferencji Episkopatu Ukrainy, arcybiskupem metropolitą lwowskim, sekretarzem papieskim Jana Pawła II i Benedykta XVI w latach 1996-2007. Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe – czym one…
Gdy po odmówieniu porannego brewiarza ksiądz Ignacy wychodził z kościoła św. Floriana, na dworze ledwo świtało. Wolnym krokiem przeszedł przez ogród, sycąc się zapachem porannego wiatru, który radośnie pląsał między drzewami i podrywał…
Od najwcześniejszych lat swojego życia mała Imelda żarliwie pragnęła dostąpić łaski przyjęcia Pana Jezusa pod postacią chleba do swojego serca. W końcu sam Zbawiciel spełnił to marzenie dziewczynki poprzez cud eucharystyczny. Imelda urodziła…
Bóg stał się człowiekiem, aby wszyscy ludzie zostali przebóstwieni. W Eucharystii Bóg prawdziwie poślubia człowieka. W Eucharystii sprawą najwyższej wagi nie jest po prostu obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Chrystus nie…
„Święta liturgia jest przede wszystkim oddawaniem czci Bożemu majestatowi, zawiera jednak również bogatą treść do pouczania wiernego ludu. W liturgii bowiem Bóg przemawia do swego ludu, Chrystus w dalszym ciągu głosi Ewangelię, lud…
Dlaczego pięć pierwszych sobót miesiąca, a nie np. dziewięć czy piętnaście, a może dwadzieścia? Odpowiedzi na tak postawione pytanie udzielił Jezus, kiedy ukazał się s. Łucji w nocy z 29 na 30 maja…
⚬ Pieśń: Twemu Sercu cześć składamy. ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: Wielu chciałoby ograniczyć działalność ludzi wierzących do murów kościoła. A my przecież z polecenia Pana mamy „Iść i głosić Ewangelię”, nie…
1 CZERWCACzwartekWspomnienie św. Justyna Dz 22, 30; 23, 6-11; Ps 16; J 17, 20-26 „Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Anioł ogłasza Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. W pierwszych świadomych latach życia z optymizmem planujemy swoją przyszłość. Podejmujemy się nawet niewiarygodnych projektów. Maryjo, która nie…