Miesięcznik Różaniec Marzec 2017 R.
Drodzy Czytelnicy!
Lubię śpiewać Suplikacje. Z czasów kleryckich pamiętam też Balladę o Księdzu Jerzym Popiełuszce, napisaną przez naszych starszych kolegów. Jej autor słowami Suplikacji próbował oddać to, co działo się w kościele św. Stanisława na Żoliborzu, kiedy ogłoszono, że ks. Jerzy został w bestialski sposób zamordowany: „W rozpaczy lud zawołał pieśnią praojców, żalem słów, jaką kapłan zwykł wznosić, gdy zmagał się ból, brakowało słów: Ty, Święty Boże! Ty, Mocny! Ty, nieznający śmierci! Zmiłuj się nad nami! Ludem bólu i krwi”.
Dawniej ludzie częściej śpiewali Suplikacje. Śpiewali je w chwilach zagrożenia wojną, głodem, kiedy panowały zarazy i choroby dziesiątkowały społeczności. Kiedy patrzyli, jak susza czy powódź niszczą zasiewy. Antologia poezji czasów wojny zawiera piękne i przejmujące strofy Suplikacji, jak Beaty Obertyńskiej: „Od głodu, Od powietrza na wichrze, Od ognia, Od tajgi, Wybaw nas, Panie!” czy J. Balińskiego: „Od śmierci wiary w sercach naszych zachowaj nas, Panie! My, Polacy, Ciebie o wolność prosimy, Wysłuchaj nas, Panie!”. Suplikacje to błaganie o zmiłowanie się Boga, o Jego litość i miłosierdzie. Dzisiaj śpiewamy je podczas Gorzkich żali, kiedy rozpamiętujemy mękę Chrystusa i widzimy, ile wycierpiał za grzechy świata, za mój grzech.
Przyznam się, że od początku mojego kapłaństwa staram się nie opuszczać Gorzkich żali i w każdą niedzielę, właśnie śpiewając mękę Pańską, wynagradzam w sercu za konkretne moje grzechy osobiste i te nasze kapłańskie. Może tegoroczne Gorzkie żale będą okazją do wyśpiewania naszych polskich Suplikacji. Klęcząc wobec Jezusa w Najświętszym Sakramencie, wpatrując się w krzyż, przyjdzie nam wołać ze spuszczoną głową: od niewiary, od beznadziei, od głupoty, od podziału i nienawiści, od zakłamania, od pogardy dla sakramentów świętych… – wybaw nas, zachowaj nas, Panie!
I jeszcze raz wrócą w pamięci wszelkie świętokradztwa, profanacje kościołów, Najświętszego Sakramentu, krzyża czy obrazów Matki Bożej, grzechy przeciw świętości życia ludzkiego. I zawołamy: My grzeszni Ciebie, Boga, prosimy: wysłuchaj nas, Panie! Czyż suplikacją – błaganiem – nie są słowa Koronki do Bożego miłosierdzia: „Dla Jego bolesnej męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata”?
Wracajmy do mądrości naszych ojców, którzy na kolanach przed Bogiem błagali o litość, o łaskę, o przebaczenie.
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
Wielką radością była dla nas wizyta Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchia w naszej wspólnocie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej w Warszawie-Rembertowie. Ksiądz Arcybiskup mógł z bliska przyjrzeć się naszej pracy apostolskiej – ewangelizacji poprzez…
Każdego tygodnia media przynoszą informacje o działalności papieża Franciszka. W pewnych okresach jesteśmy wręcz bombardowani tytułami: Papież gani kardynałów, Papież przyjął kontrowersyjnego reżysera, Papież napisał list do chorej dziewczynki, Papież jest za albo…
Groza grzechu obiektywnie jest przerażająca. Nie zawsze da się naprawić zło, nawet jeśli bardzo tego chcemy. Sara Fernanda Giromin, znana pod pseudonimem Sara Winter, przez kilka lat będąca ikoną medialną ruchu feministycznego w…
„Pan jest łagodny i miłosierny, nieskory do gniewu i bardzo łaskawy. Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła” (Ps 145, 8-9). Ogłaszając Jubileusz Miłosierdzia, papież Franciszek prosił nas:…
Rozmowa z Maciejem Bodasińskim współorganizatorem Wielkiej Pokuty, ewangelizatorem, rekolekcjonistą i filmowcem, mężem, ojcem czterech synów. Razem z Lechem Dokowiczem był Pan współorganizatorem Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze…
To jest właśnie esencja Dobrej Nowiny, że cuda otrzymują ci, którzy naprawdę uwierzą, że są dziećmi umiłowanymi przez Boga, uwierzą, że Bóg patrzy na nich z taką dobrocią, z taką miłością i czułością,…
Powoli oswajamy się z tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego: „Idźcie i głoście”. Widnieje ono na różnych plakatach, mówią o nim księża w kazaniach, przypominane jest powołanie do bycia misjonarzem Chrystusa w swoim środowisku. Kiedyś…
Podczas krwawej wojny domowej w Rwandzie do małego seminarium w pewnej miejscowości wpadli nad ranem rebelianci. Krótko oznajmili, że Tutsi mają przejść na lewo, a Hutu na prawo. Zgromadzona tam młodzież i kapłan…
Kiedy anioł przychodzi do Ciebie, klękam przed Tobą, Maryjo! Klękam jako żebrak. Pochylam się przed objawianym zamysłem Boga i przed Twoją godnością. Czego się dowiaduję? Masz począć i porodzić Jezusa. „Będzie On wielki…
Chcę dziś jeszcze raz podziękować Matce Bożej za cud, którego byłem świadkiem, i za opiekę nad naszą rodziną. Urodziłem się w 1932 r. na Kresach Wschodnich. Gdy miałem dziewięć lat, umarła moja matka.…
W duchu miłości bliźniego, pragnąc własnego zbawienia, nie możemy zapomnieć, że nie żyjemy tylko dla siebie, a wynagradzając za grzechy, nie możemy myśleć jedynie o sobie. Pewni zwycięstwa – z tym przesłaniem nadziei,…
Dramatem każdego rodzica jest, gdy jego dziecko wybiera złą drogę. Niewłaściwe towarzystwo, rozwiązłość, narkotyki, uzależnienia, odejście od Boga… Wszystko to sprawia, że serce matki i ojca przeszywa ból. Zwłaszcza jeśli są ludźmi wierzącymi.…
Kara krzyża była znana głównie na Wschodzie, wśród Persów, Scytów, Fenicjan, Kartagińczyków. Grecy stosowali ją za zbrodnie przeciw państwu, a później jako karę zwykłą dla niewolników i rozbójników. Wśród Rzymian uchodziła za najokrutniejszą…
W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Pani Świętokrzyskiej w Kałkowie-Godowie od ponad czterdziestu lat wystawiane jest misterium męki Pańskiej. Kałków i Godów to dwie wioski na południowym krańcu diecezji radomskiej, które scala i łączy…
Msza święta rozpoczyna się wspólnym śpiewem. Zanim sygnaturka da znać, że celebrans wraz z asystą liturgiczną wyruszyli z zakrystii, a wierni wstaną – muzyka wprowadza nas w klimat przeżywanego misterium. Repertuar zależy od…
Delikatny zmrok powoli otulał miasto, gdy mały Leopold nakrywał stół do kolacji dla swojej licznej rodziny.- Leo? – usłyszał z kuchni trochę cierpki głos.- Tak, matko?- Czy byłeś już u księdza proboszcza w…
Rozmowa z Dariuszem Kowalskim aktorem, odtwórcą roli Jana Kózki, ojca bł. Karoliny, w filmie Zerwany kłos. Co było dla Pana najtrudniejsze podczas pracy nad filmem o życiu i męczeńskiej śmierci bł. Karoliny? Chyba…
Można było przecież popłynąć z nurtem. A jednak przeszli przez życie wyprostowani „wśród tych, co na kolanach – jak pisze Herbert – wśród odwróconych plecami i obalonych w proch”. Powiedz babci, że zachowałam…
Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi znane jest już od czasów św. Jana Eudesa. Co wnosi Fatima w treść tego nabożeństwa? Nabożeństwo do Serca Maryi sięga swymi korzeniami V w., jednak największe zasługi dla…
⚬ Pieśń: Panie, przebacz nam… ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: „Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie” (Łk 4, 24). Jezus, wypowiadający te słowa, ma świadomość, że tym, którzy…
1 MARCAŚroda Popielcowa Jl 2, 12-18; Ps 51; 2 Kor 5, 20 – 6, 3; Mt 6, 1-6. 16-18 „Módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu”.Na początku Wielkiego Postu spoglądam na…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Kiedy Bóg wkracza w życie człowieka, ukazuje całkowicie nowe perspektywy. Miał plan na życie Maryi, ale to od Jej decyzji zależało, czy zostanie on przyjęty. Podobnie…