Miesięcznik Różaniec Styczeń 2017 R.
Drodzy Czytelnicy!
Rozmawiając z pewną panią podczas wizyty duszpasterskiej o tym, jaki ten dzisiejszy świat jest dziwny, zażartowałem: „Pewno będzie koniec świata”. Na to starsza pani pokiwała poważnie głową i powiedziała: „Nie, proszę księdza, jeszcze nie. Teraz ludziom jest za dobrze, muszą przyjść cięższe czasy, by ludzie zwrócili się do Boga”.
Znam osoby, które są przekonane, że żyjemy w czasach ostatecznych. Niektórzy nawet w niecodziennych zjawiskach astronomicznych upatrują biblijne „znaki, które ukażą się na niebie”. Wielu też wiąże przypadającą w tym roku rocznicę stulecia objawień Matki Bożej w Fatimie z ostatecznym wypełnieniem się słów Maryi dotyczących końca świata i triumfu Jej Niepokalanego Serca.
A ja, słuchając tych wypowiedzi, czuję się bezpiecznie i nie boję się, nawet gdyby któraś z nich miała okazać się prawdą. Wiem, że z różańcem w ręku jestem pod czułą opieką Maryi na krawędzi czasu, na jakiej może przyszło nam żyć. Bo tak pojmuję wezwanie św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się – otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi Jego zbawczej władzy, otwórzcie jej granice państw, systemów ekonomicznych, systemów politycznych, szerokie obszary kultury, cywilizacji i rozwoju. Nie lękajcie się – Chrystus wie, co jest we wnętrzu człowieka, tylko On jeden wie”. I wczytuję się w orędzie fatimskie, które ukazuje tak naprawdę dwa scenariusze do wyboru, dla ludzkości i dla każdego z nas. Jeden to wizja piekła, które Maryja ukazuje przez chwilę dzieciom, i los tych, którzy świadomie wybrali życie – i to na ziemi, i przez całą wieczność – bez Boga. Drugi scenariusz jest całkowitym przeciwieństwem pierwszego: to ostateczne zwycięstwo Boga i triumf Niepokalanego Serca Maryi.
Obydwa scenariusze są jak najbardziej możliwe do spełnienia. Wybór należy do nas. Dlatego przez cały rok na łamach naszego miesięcznika będziemy wracać do przesłania, jakie Matka Boża przekazała dzieciom w Fatimie. Czytajmy i rozważajmy je uważnie. Dzielmy się nim z innymi. Słowa Maryi mogą zmienić świat, jeśli tylko jak najwięcej z nas przyjmie je z wiarą i wróci do Boga, pozwalając się ogarnąć Jego Miłosierdziu. „Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków. Amen”.
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
Nie możemy pogodzić się z podziałem i dystansem, jaki rozdzielenie wytworzyło między nami. Możemy to naprawić w kluczowym momencie naszej historii, przezwyciężając spory i nieporozumienia, które często uniemożliwiały nam zrozumienie siebie nawzajem. Jesienią…
Gdybym miał jednym słowem określić główny temat pontyfikatu papieża Franciszka, to pierwszym, co przychodzi mi na myśl, jest „miłosierdzie”. Prawie we wszystkich swoich przemówieniach, ale też w wielu gestach, jak choćby zabranie do…
W starym roku z pewnością przeżywaliśmy różne chwile. Były radości, sukcesy, ale i choroby, kłopoty rodzinne, małżeńskie, trudności materialne, utrata kogoś bliskiego czy utrata pracy. Może popełniliśmy błędy, które nas drogo kosztowały. Może…
Rozmowa z ks. Sławomirem Kunką ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie i wykładowcą teologii dogmatycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. „Dzień Pański przyjdzie jak złodziej w nocy” (1 Tes 5,…
Każdy z nas jest tajemnicą. Bóg jest pełen tajemnic. Odsłania je wybranym i dla wybranych. Każde ochrzczone serce jest wybrane, choć nie zawsze zainteresowane zgłębianiem Bożych tajemnic. Tak było ze mną. Przez długi…
Jedną z podstawowych potrzeb człowieka, których zaspokojenie jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju, jest poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to nie tylko sfery fizycznej życia, ale także sfery ducha. Imię Boga brzmi „Jahwe” – Jestem,…
Trudno pogodzić się z upływem czasu. Boimy się śmierci, starości, bezczynności… Nie uspokaja nas myśl, że trzeba żyć dniem dzisiejszym, że taka jest normalna kolej rzeczy – coś się dla nas kończy, coś…
Bardzo często w kościele słyszymy słowa Chrystusa: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Łk 10, 2). W związku z tym zdaniem utarło się…
Rozmowa z Moniką Krasoń która przez dwa lata posługiwała na misjach w Ugandzie. Od dzieciństwa byłaś mocno zaangażowana w życie parafii. Formowałaś się we wspólnocie Dzieci Maryi, Podwórkowym Kole Różańcowym Dzieci i Ruchu…
Maryjo, Stolico Mądrości, Ty zrodziłaś nam Drogę – Jezusa. Przecież On powiedział o sobie: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie” (J 14,…
14 listopada w Częstochowie odbyła się IX Konferencja Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca, a następnie do 16 listopada trwały rekolekcje. Konferencji przewodniczył ks. Szymon Mucha, moderator krajowy Żywego Różańca. Ks. Maciej Będziński z Papieskich…
Rozmowa z Piotrem Chomickim biznesmenem prowadzącym własną firmę. Założył Pan wspólnotę maryjną Holy Mary Team – społeczność ewangelizacyjną skupioną wokół Matki Bożej. Prowadzi Pan audycję „Z Niepokalaną”. Poza tym zainicjował Pan wiele akcji…
Człowiek XXI w. znalazł się w swoim zmaganiu ze złem na „krawędzi czasu” i traci, a może nawet już utracił, poczucie sacrum i poczucie grzechu. Dzisiejszy świat, świat naszej codzienności, nie pozostawia złudzeń, że…
Zapraszając na Pierwszy Ogólnopolski Kongres Różańcowy, który odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 7-8 września br., trzeba przywołać piękną postać pana Anatola Kaszczuka. Ten wielki apostoł różańca świętego w 1979 r., kiedy…
Rozpoczynamy cykl artykułów dotyczących Mszy świętej – jej znaczenia, symboliki słów i gestów, a przede wszystkim sposobów jej przeżywania. Chcielibyśmy, aby wzbogacił on Państwa duchowość eucharystyczną. Wszystko w liturgii jest ważne! Zaczynamy od…
Upał lipcowego dnia powoli zaczynał słabnąć. Profesor Moscati siedział przy biurku w swoim gabinecie. Jego dyżur w szpitalu wprawdzie już się zakończył, jednak przed powrotem do domu chciał jeszcze przejrzeć artykuł, który przygotowywał…
„Radio Maryja stało się przekazicielem tego nauczania, które zostawił nam Jan Paweł II Wielki” – podkreślił abp Marek Jędraszewski w sobotę 3 grudnia 2016 r., podczas uroczystości srebrnego jubileuszu Radia Maryja. Przybyło na…
Przez ćwierć wieku Radio Warszawa przeszło szereg zmian, by być bliżej słuchaczy. Teraz wszyscy razem, twórcy Radia i jego odbiorcy, świętują 25-lecie tego medium. I jedni, i drudzy są zadowoleni, bo dynamizm Radia…
Nie można dokładnie określić, kiedy zaczyna się starość. „Miarą dni naszych jest lat siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, gdy jesteśmy mocni” – mówi psalmista. Jednak spotykamy nieraz 60-latków staruszków i osoby 80-letnie cieszące się życiem. Tak…
Zwykle Fatima kojarzy się nam z figurą Matki Bożej trzymającej różaniec. Dlaczego zatem dziś w kontekście Fatimy mówimy o Niepokalanym Sercu Maryi? Nawiedzając sanktuarium w Fatimie, każdy zauważył w kaplicy objawień figurę Matki…
⚬ Pieśń: Gdy się Chrystus rodzi… ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: „Kościół jest ze swej natury misyjny: narodził się, «wychodząc» do ludzi” – tymi słowami papież Franciszek w 2014 r. zachęcał…
1 STYCZNIANiedzielaUroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Lb 6, 22-27; Ps 67; Ga 4, 4-7; Łk 2, 16-21 Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu.Oj, nie jest dziś łatwo nie…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Aby przyjąć dar życia, matka nie potrzebuje wielkiego mieszkania. Musi mieć wielkie serce. Ludzkie szczęście nie za leży od metrażu, ale od miłości wypełniającej dom. Nieporozumienia,…