Miesięcznik Różaniec Wrzesień 2017 r.
Szukając rozwiązania swoich problemów, ludzie coraz częściej sięgają po rady psychologa. Najczęściej rozmowa rozpoczyna się od pytania o dzieciństwo, o dom rodzinny, o relacje z rodzicami. Psycholog nie zapyta nas o nasze pochodzenie, przynależność do tej czy innej partii, o ilość pieniędzy zgromadzonych na koncie w banku. Zapyta o rodzinę. Bo to, co dzisiaj przeżywam, moje radości i smutki, ma źródło w mojej rodzinie: w której wzrastałem, uczyłem się żyć i kochać. Nawet jeśli dzisiaj sobie tego nie uświadamiam, to rodzina jest zawsze fundamentem pod całą moją przyszłość, całe dorosłe życie.
Maria Konopnicka w Rocie napisała: „Twierdzą nam będzie każdy próg”. Tak. W czasach niewoli żaden zewnętrzny wróg – zaborca, okupant – nie mógł wtargnąć ze swoją ideologią do rodziny. Musiał się zatrzymać na progu domu, w którym mieszkała rodzina – silna wiarą i miłością do Ojczyzny. To była twierdza nie do zdobycia. Dzisiaj zewnętrzny wróg poprzez środki masowego przekazu i internet niepostrzeżenie dostał się za próg rodzinnego domu. Podstępnie zabija i niszczy dziecięce i młodzieńcze serca i dusze. Zagłusza sumienia małżonków, rodziców i nie oszczędza nawet starszego pokolenia.
Trzeba nam szybko „zainstalować czujniki”, które zdemaskują wroga. Święte rodziny, czujne i rozmodlone, w których relacje budowane są na wierze i miłości, nie pozwolą, by szatan dostał się do środka. Nieraz trzeba będzie stoczyć potężną bitwę, by uchronić dorastające dzieci, zachować wierność małżeńską. Ale rodzina silna Bogiem to nadal potężna twierdza, nie do zdobycia dla szatana.
Jestem szczęściarzem, bo miałem wspaniały dom, kochających się rodziców, którzy przeżyli ze sobą sześćdziesiąt lat. To oni mi i bratu ukazywali wielkie wartości: wiarę i miłość do Boga i ludzi. Ktoś może powie: ale nie nauczyli was rozpychać się w życiu łokciami, dążyć do celu za wszelką cenę. Nie nauczyli was kombinować, iść na łatwiznę. Byłoby wam dzisiaj lżej żyć. A ja dziękuję Bogu, że tego nie zrobili, że nasz dom był twierdzą nie do zdobycia – i wszystkim Czytelnikom tego z całego serca życzę.
ks. Szymon Mucha
redaktor naczelny
„Chcę podkreślić, jak jest ważne, aby rodziny często zadawały sobie pytanie, czy żyją, wychodząc z miłości, dla miłości i w miłości. Oznacza to konkretnie dawanie siebie, przebaczanie sobie nawzajem, bycie cierpliwymi, uprzedzanie drugiego,…
Czasami spotykam osoby, które twierdzą, że papież Franciszek jest monotematyczny. Podkreślają, że w każdym wystąpieniu, na jakikolwiek temat, zawsze wszystko i tak sprowadza do pomocy biednym i potrzebującym, szczególnie imigrantom, a zaniedbuje inne…
Szczególnym środowiskiem przeżywania, wzrostu i dawania świadectwa wiary jest rodzina. To Boży pomysł, by rodzina, jak Kościół, szła i nauczała Ewangelii. W pewnym kościele chrzest przyjmował kilkuletni chłopiec, który na pytanie kapłana: „O…
Wciąż wzrastająca liczba rozwodów, emigracja zarobkowa, nieobecność rodziców przy dzieciach, materializm, kryzysy wiary, porzucenie życia sakramentalnego, alkoholizm, mass media i kultura niszcząca czystość dzieci i młodzieży, problemy z prokreacją – lista zagrożeń czyhających…
Rozmowa z Barbarą i Wojciechem Gałązkami animatorami rekolekcji formacyjnych dla małżeństw. Są małżeństwem z szesnastoletnim stażem. Ona jest lekarzem, on architektem. Mają troje dzieci: córkę Magdę (12 lat) oraz synów Michała (9 lat)…
Rodzicielstwo to szalenie trudna sztuka. Nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Większość rodziców stara się jak najlepiej przygotować małego człowieka do dorosłego życia, ale nawet tym najbardziej doświadczonym nieustannie grożą pomyłki. Warto więc…
Wspólna modlitwa w rodzinie integruje. Dzięki niej można lepiej poznać swoje dziecko – choćby słuchając, jakie ma intencje – ale również samego siebie. Różaniec jest dla każdego – mówi Dorota z parafii Świętych…
Pan jest wielki, a plan życia, jaki dla mnie przygotował, jest najlepszym z możliwych planów. Piszę jako osoba nawrócona po dwudziestu latach „obojętności religijnej”. Zostałem dotknięty przez Pana na rekolekcjach charyzmatycznych prowadzonych przez…
Maryjo, Syn Boży większość swego ziemskiego życia przeżył w rodzinie, którą współtworzył z Tobą i ze św. Józefem. Ewangelista dzieciństwa Zbawiciela, św. Łukasz, opis ofiarowania Pierworodnego w jerozolimskiej świątyni kończy słowami: „A gdy…
W roku 300-lecia koronacji cudownej ikony Matki Bożej Częstochowskiej, 140-lecia maryjnych objawień w Gietrzwałdzie oraz 100-lecia objawień w Fatimie z większą mocą dociera do nas pytanie o naszą wierność Matce Chrystusa i Kościoła.…
Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla jednych jest to pewnie rok nadziei, dla innych może jednak rok niepokoju, czy sobie poradzą, czy zaliczą wszystkie przedmioty. Jednocześnie to czas zakłopotania dla rodziców, którzy nierzadko…
Skala tego wydarzenia przerosła oczekiwania wszystkich, którzy wówczas zgromadzili się w dolinie Cova da Iria. Zarówno wierzący, jak i sceptycy stali się świadkami wypełnienia przepowiedni, uczestniczyli w dokonującym się na ich oczach cudzie.…
Niezwykłe łaski i cuda wypraszane przez pośrednictwo Matki Bożej były darem za miłość, jaką otaczano Częstochowską Madonnę w topczewskim obrazie, już w XVIII w. uznawanym za jedną z osiemnastu najsławniejszych kopii ikony jasnogórskiej,…
Druga część Mszy świętej, liturgia eucharystyczna, z liturgią słowa stanowią całość. Nie można wyróżniać tylko jednej. Rozpoczyna się ofiarowaniem, czyli przygotowaniem darów. Znaczącym momentem liturgii jest zmiana miejsca, wokół którego rozwija się nasza…
– Jak to usłyszałaś głos Boga? – Przełożona Sióstr Misjonarek Matki Bożej z Loreto starała się być uprzejma i spokojna, trudno jednak było jej ukryć zdumienie wobec tego, o czym mówiła s. Teresa.-…
Gdy pierwszy raz przyjechałem do Loretto w poszukiwaniu spokojnego domu dla mamy, pomyślałem do razu: Tak, to jest miejsce dla niej. Pośrodku pięknej Puszczy Kamienieckiej, szumiącej zieloną jodłą, świerkiem, sosną, grądami, w której…
Rozważając radosne tajemnice różańca świętego, pomyślałam, że w każdej z tych radości serca Maryi kryje się pewien subtelny i bardzo dyskretny odcień smutku. Tak jak podczas rozmowy z archaniołem i w czasie spotkania…
O tym, jak bardzo Radio Maryja oraz inne media i inicjatywy związane z toruńską rozgłośnią promują wartości życia rodzinnego, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Już samo określenie wspólnoty, która zgromadziła się wokół tego…
Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ochotnik do Auschwitz, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie drugiej wojny światowej – Witold Pilecki. Dziś Zofia Pilecka-Optułowicz, mając już ponad osiemdziesiąt…
Czy podkreślając znaczenie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, nie zapominamy czasem, że to Jezus jest Bogiem i to On zbawił świat, a Maryja jest tylko człowiekiem, stworzeniem? „Bóg pragnie ustanowić na świecie nabożeństwo…
⚬ Pieśń: Matko Najświętsza do Serca Twego… ⚬ Słowo wstępne – kapłan lub zelatorka: Jesteśmy kolejnym pokoleniem, które narzeka na młodzież. A przecież wiara, obyczaje, wartości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Może…
1 WRZEŚNIAPiątekWspomnienie bł. Bronisławy, dziewicy 1 Tes 4, 1-8; Ps 97; Mt 25, 1-13 Wzięły lampy, ale nie wzięły ze sobą oliwy.Wziąć lampę, ale nie wziąć do niej oliwy, to tak jakby spełniać…
TAJEMNICE RADOSNE I. Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie Szczególny moment w życiu Maryi, który wszystko zmienił. Szczególne zaręczyny z Bogiem. A nasze zaręczyny, dobra nowina o pragnieniu wejścia w głęboką relację z drugą osobą?…