Miesięcznik Różaniec MARZEC 1997 R.
„Posłuchaj, córko, spójrz i nakłoń ucha, zapomnij o swym ludzie, o domu swego ojca, bo Król pragnie twej piękności; Jemu samemu oddaj pokłon.” Te słowa psalmu mistrzowie życia wewnętrznego odnoszą do ludzkiej duszy, napominając nas, abyśmy nie układali życia według własnych planów, lecz odwrócili się od tego, co doczesne, oddali się Bogu, pokochali Go ponad wszystko i służyli Mu niepodzielnym sercem. W ten sposób wypełnimy przykazanie: „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą, i całym swoim umysłem”.
To wezwanie rozlega się szczególnie donośnie w okresie Wielkiego Postu, kiedy Kościół przypomina nam, że mamy „zapomnieć o sobie” i „słuchać Boga”, by lepiej poznać Jego zamiary. Połóżmy więc na szali nasze ludzkie pragnienia i pragnienia Boga, by przekonać się, że prawdziwą wartością jest tylko to, czego żąda Bóg.
Myśli te przewijają się na kolejnych stronach „Różańca” Niech staną się one pomocą do głębszego przeżycia Wielkiego Postu przez każdego z nas.
Siostry Loretanki
Jaką spuściznę odziedziczyła po Założycielu loretańska wspólnota w dziedzinie formacji duchowej? Jest to jeden z podstawowych problemów Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskiej. Wiadomo, że formacja duchowa ma istotne znaczenie dla całokształtu życia zakonnego,…
Rozpoczynamy okres bezpośredniego przygotowania do największych uroczystości w roku liturgicznym – liturgii Wielkiego Tygodnia. Cały Kościół rozważa tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, oczyszcza się i uświęca, pości i się modli. Chce stać…
Do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się we Wrocławiu, pozostały zaledwie trzy miesiące. W tych dniach przygotowuje się do niego cały Kościół, a może szczególnie polski maryjny naród – gospodarz czekających nas wielkich…
Znamienny jest obraz Maryi przedstawiony przez Ewangelistów. Matka Najświętsza ani razu nie odezwała się do Józefa, do aniołów powiedziała zaledwie dwa słowa, z Synem zaś rozmawia jedynie krótkimi zdaniami, jak np. w Kanie…
„Cierpienie jest takim wymiarem życia, w którym laska odkupienia zaszczepia się w ludzkim sercu głębiej niż kiedykolwiek… Chrystus, który jest Światłością świata, Pasterzem swojej owczarni, a nade wszystko Księciem pasterzy, dał mi tę…
Aby 175-lecie Dzieła Rozkrzewiania Wiary umocniło chrześcijan w zaangażowaniu się w misje. Na przestrzeni dziejów Kościoła wielu wiernych angażowało się w pracę misyjną. Z pism Nowego Testamentu znamy pierwszych chrześcijan oddanych posłudze misyjnej,…
Grecki wyraz „askeo”, od którego pochodzi słowo „asceza”, znaczy „ćwiczyć”, „kształtować”. Wyraża dobrowolne i systematyczne umartwienia podjęte po to, by zdobyć panowanie nad sobą, osiągnąć większą wolność serca i upodobnić się do Jezusa,…
Asceza jest po to, by nie przegapić krzyża. Mnóstwo jest cierpienia na świecie i w naszym życiu. Walczymy z nim, chcemy oszczędzić sobie i innym bólu, ale cały ten nasz wysiłek przypomina beznadziejną…
(…) Jezus przyszedł objawić królewskość człowieka – przypomni Vaticanum II – i oto stoi wobec ludzkości w koronie z ciernia Oto Królewskość odkupiona! Oto Godność nabyta Krwią Syna Bożego! TAJEMNICA IModlitwa w Ogrójcu…
W warunkach życia miejskiego zatarł się w naszej świadomości obraz bijącego źródła Woda płynie w rurach… Ale przez tysiąclecia najważniejszym celem człowieka było znalezienie źródła i czerpanie z niego. Przy zdroju Jakuba, z…
Żyjemy w święcie symboli i znaków. Posługiwał się nimi również Jezus, który chciał w ten sposób pomóc nam głębiej odczytać sens zbawczych wydarzeń. Udał się na pustynię, pościł czterdzieści dni, modlił się na…
Kiedy Caiavaggio malował Złożenie do grobu, uczynił obraz, zgodnie z duchem nowej pobożności zainspirowanej przez Sobór Trydencki (1545-1563), dziełem budzącym w duszy głębokie przeżycie wewnętrzne, prowadzącym do mistycznej kontemplacji, zawierającym osobiste przesłanie moralne.…
Czytamy Ewangelię Markowąkrótką, bardzo krótkąo kuszeniu Pana Jezusa na pustyni.Trzy słowa: szatan,pokusa,grzechniech będą tematemnaszej dzisiejszej refleksji.Szatanto anioł,duch wolny, inteligentny,ten który powiedział Bogu:Nie!Nie będę Ci służył!Duch. więc wieczny.Inteligentny, wiec formułujący pokusęw sposób piękny, sugestywnyi…
Rozmowa z Siostrą Elektą i Aagatą z Zakonu Sióstr Klarysek Kapucynek. Przechodząc obok klasztoru, odnosi się wrażenie, że za murami jest zupełnie inny świat. s. Elekta: Jest inny i nie jest inny. Tak…
Wszystkich, którzy od marca rozpoczynają czytanie „Różańca”, odsyłam do numerów poprzednich, aby mogli zapoznać się z całością naszych rozważań. Treść wiary, którą wyznajemy,ułożona jest trynitamie,to znaczy: Wierzę w Boga Ojca,w Boga Synai w…
Nauka św. Jana od Krzyża o nocy ciemnej u wielu nawet gorliwych chrześcijan może wzbudzić wątpliwość: jest zbyt trudna, za bardzo wymagająca, zbyt ascetyczna, nie na dzisiejsze czasy… Ale czyż Ewangelia w swojej…
Co się tyczy Męki Pańskiej: powinnaś dążyć do traktowania swego ciała z dyskretną surowością, szukać okazji do poniżania się i do umartwień, wyrzekać się pełnienia swej woli i szukania samozadowolenia, ponieważ to było…
Po raz drugi spotykamy się z rodziną czytającą wieczorami Pismo Święte. Tym razem jesteśmy świadkami szukania odpowiedzi na trudne pytanie: „Jak to jest? Urodziła mnie mama, a stworzył mnie Pan Bóg…” (red.) Rodzice…
Dr Bernard Nathanson ostrzegał: „Problem eutanazji to następny krok w kierunku śliskiej pochylni. Może się to zakończyć tym, że ktoś stanie za twoimi plecami i powie: «Nie jesteś dostatecznie sprawny fizycznie i intelektualnie.…